magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Kauzu Rómov z Luníka riešila dozorná rada bytového podniku
@ Aktuálne -> Rôzne      Sep 16 2009 - 08:55 GMT

Dnes sa kauzou ponuky na vycestovanie pre Rómov z Luníka IX zaoberala dozorná rada bytového podniku. Primátor Knapík neprijal vysvetlenie riaditeľa, že zo strany bytového podniku šlo len o prieskum. Knapík požiada o stanovisko dozornú radu. Mesto nevylučuje zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia, v ktorého kompetencii je prípadné odvolanie riaditeľa. Preskúmať situáciu príde vo štvrtok do Košíc aj splnomocnenec vlády pre rómsku menšinu Ľudovít Galbavý.
KOŠICE 16. septembra (SITA) – Kauzou ponuky na vycestovanie Rómov z Luníka IX sa dnes zaoberala dozorná rada Bytového podniku mesta Košice. Ako agentúre SITA uviedol jej predseda Marián Melichárek, členovia dozornej rady si vypočuli vysvetlenie riaditeľa podniku Gabriela Hrabovského. „Konateľ nás detailne informoval o situácii. Uviedol, že ide o 27 bytov, v ktorých žijú neplatiči, z nich desať neplatí úplne, 17 čiastočne,“ povedal Melichárek. Doložil, že dozorná rada vzala jeho informáciu na vedomie. Nebude však iniciovať zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia podniku, ale môže tak urobiť mesto ako jediný spoločník.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková, primátor František Knapík požiada predsedu Dozornej rady Bytového podniku mesta Košice o stanovisko v súvislosti s kauzou pracovníčky bytového podniku, ktorá ponúkala Rómom bývajúcim na Luníku IX v dome so zlou statikou, že im zaplatia cestu do zahraničia, ak sa odhlásia z trvalého pobytu. Hovorkyňa doložila, že primátor Knapík hneď po získaní informácií o konaní bytového podniku nariadil jeho konateľovi, aby s okamžitou platnosťou túto aktivitu pozastavil.

Ako informovala Mihoková, riaditeľ podal primátorovi vysvetlenie v tom zmysle, že zo strany bytového podniku išlo len o prieskum. Primátor však vysvetlenie riaditeľa bytového podniku nepovažuje za postačujúce, preto sa situáciou budú zaoberať orgány Bytového podniku mesta Košice. Mesto neuložilo bytovému podniku žiadnu úlohu, v rámci ktorej by mal vykonať prieskum záujmu obyvateľov Luník IX o prácu v zahraničí. Mihoková zdôraznila, že mesto garantuje náhradné ubytovanie všetkým obyvateľom bytových domov na ulici Hrebendova, ktoré majú porušenú statiku a sú navrhnuté na asanáciu.

Mihoková uviedla, že mesto nevylučuje ani zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia bytového podniku. V kompetencii valného zhromaždenia je okrem iného aj prípadné odvolanie riaditeľa bytového podniku. Bytový podnik mesta Košice je samostatný právny subjekt a za konanie pracovníkov tejto spoločnosti nesie zodpovednosť jej konateľ, ktorým je Gabriel Hrabovský.

Preskúmať situáciu príde vo štvrtok do Košíc aj splnomocnenec vlády pre rómsku menšinu Ľudovít Galbavý. Pracovníčka jeho sekretariátu však nevedela uviesť, s kým a kedy sa stretne.

Mesto a bytový podnik chce zbúrať na rómskom sídlisku Luník IX dom so 48 bytmi na Hrebendovej ulici, ktorý má narušenú statiku. Predtým však musí nájomcom zabezpečiť náhradné ubytovanie.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606