magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika oslavuje 50.výročie
@ Aktuálne -> Školstvo      Sep 21 2009 - 10:49 GMT

Univerzita má v súčasnosti päť fakúlt, na ktorých študuje vyše 8 100 študentov, pričom pred štyrmi rokmi tu študovalo 6 800 študentov. Pôsobí tu 529 vysokoškolských pedagógov, z ktorých je 69 profesorov a 124 docentov. Pri jej zrode stál aj akademik Emil Matejíček.
KOŠICE 21. septembra (SITA) - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá ako jedna zo šiestich úspešne prešla akreditáciou, oslavuje 50. výročie vzniku. Ako dnes na tlačovej besede informoval rektor Ladislav Mirossay, univerzita má v súčasnosti päť fakúlt, na ktorých študuje vyše 8 100 študentov, pričom pred štyrmi rokmi tu študovalo 6 800 študentov. Z toho vidieť, že o štúdium na univerzite rastie záujem. Pôsobí tu 529 vysokoškolských pedagógov, z ktorých je 69 profesorov a 124 docentov. Najstaršia je lekárska fakulta.

Prvým rektorom UPJŠ bol profesor Jozef Pajtáš. Pri zrode univerzity a lekárskej fakulty stal v rokoch 1948-1949 vtedy mladý lekár, dnes akademik Emil Matejíček, ktorý bol v poradí tretím rektorom univerzity v rokoch 1964 – 1969. K výrazným osobnostiam vedy pôsobiacim na UPJŠ sa zaradil jej rektor akademik Vladimír Hajko. „Začínali sme na zelenej lúke. Budovu univerzity, kde je dnes rektorát, sme dostali po bývalom súde. Bola tu jedna poslucháreň lekárskej fakulty, ďalšia bola v nemocnici, vyučovalo sa v provizóriách, napríklad na vyučovanie sme využívali aj sádrovňu na chirurgii,“ spomína Matejíček.

Najmladšou fakultou UPJŠ je Filozofická fakulta, ktorá v súčasnej podobe existuje od januára 2007 a ešte stále sa buduje, dnes na nej študuje 1 297 študentov. Ako uviedol rektor, fakulta je najúspešnejšou z mimobratislavských, pokiaľ ide o získavanie prostriedkov z grantov na rozvoj vedy, ale aj európskych štrukturálnych fondov. Univerzita v minulom roku získala z domácich grantov 3,5 mil. eur, ďalšie príjmy získali zo zahraničnej spolupráce a spoluúčasti na grantoch. Ako uviedol Mirossay, škola ročne z grantov získa 15 až 20 percent zo svojich príjmov. „Našou absolútnou prioritou je aj v nasledujúcich obdobiach patriť medzi najlepšie univerzity a získavať aj medzinárodný kredit zvyšovaním kvality našej pedagogickej práce a vedecko-výskumnej činnosti,“ povedal rektor Mirossay.

Program dnešných osláv pokračuje slávnostným zhromaždením akademickej obce UPJŠ v Dome umenia. Popoludní bude vedecký seminár. Pre študentov škola pripravila na 23. septembra kultúrno-zábavné podujatie UNIFEST a 24. septembra vyvrcholia oslavy reprezentačným plesom UPJŠ.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk