magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ani minister zatiaľ neprinútil SPP a TEKO k spolupráci
@ Aktuálne -> Politika      Oct 09 2009 - 08:42 GMT
KOŠICE 8. októbra (SITA) - Do mesiaca musia nájsť spoločnosti Geoterm a Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ako aj štátna akciová spoločnosť Tepláreň Košice (TEKO) a Košický samosprávny kraj i obce združené v mikroregióne Olšova spoločnú reč pri využívaní geotermálneho zdroja energie v lokalite obcí Ïurkov, Bidovce a Olšovany pri Košiciach. Vyplynulo to z dnešného pracovného stretnutia plynárov, predstaviteľov teplárne a zástupcov samosprávy s ministrom hospodárstva ¼ubomírom Jahnátkom.

Prvé práce na geotermálnom zdroji sa začali ešte v roku 1992 a dosiaľ tu Slovenský plynárenský priemysel preinvestoval 13 miliónov eur. Od skončenia prieskumných prác a overovacích vrtov v roku 1998 však geotermálny zdroj stojí vyše desať rokov nevyužitý. „Bolo to prvé stretnutie v takejto zostave. Zúčastnení dostali päť úloh, ktoré musia vypracovať do mesiaca, keď sa opäť s nimi stretnem, či už v Ïurkove alebo Bratislave. Nie je možné, aby sa takýto obnoviteľný zdroj energie nevyužíval toľké roky,“ informoval po skončení rokovania Jahnátek. Ako vyplynulo z odpovedí na otázky, ani dnes sa však plynári a tepláreň nedohodli na spoločnom postupe pri využívaní geotermálneho zdroja.

Ako uviedol Jahnátek, dnes sa zainteresovaní zhodli na troch etapách a prioritách pri využívaní geotermálneho zdroja. V prvej etape je prioritou postavenie geotermálnej elektrárne, pričom využitie odpadového tepla by malo byť priamo na mieste, či už na rekreačné alebo poľnohospodárske účely, alebo na vykurovanie najbližších obcí. Podľa Jahnátka Slovenský plynárenský priemysel by však mal prehodnotiť a zvýšiť výkonovú kapacitu elektrárne. V rámci druhej prioritnej etapy sa má vypracovať posudok, koľko tepelnej energie sa dá získať z dvoch alokácií zdroja pri obciach Bidovce a Olšovany a aké by bolo jej najefektívnejšie využitie. V tretej prioritnej etape sa má preveriť možnosť zásobovať teplom mesto Košice, na čo však treba vybudovať skoro 40 kilometrov dlhý teplovod, treba urobiť štúdiu realizovateľnosti a posúdiť, aké by boli náklady vrátane výkupu pozemkov.

Predseda dozornej rady Geotermu a člen predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Hans G. Meyer uviedol, že Slovenský plynárenský priemysel bude stavať v lokalite Ïurkov geotermálnu elektráreň s výkonom 3,5 MW za 30 miliónov eur, ktorú chce uviesť do prevádzky v štvrtom štvrťroku 2011.

Ako uviedol predseda predstavenstva spoločnosti TEKO Ladislav Lazár, oni majú záujem na využívaní geotermálneho zdroja a chceli odkúpiť alokáciu zdroja pri Bidovciach, s čím však nesúhlasili Geoterm a Slovenský plynárenský priemysel. Aj tepláreň tu chcela stavať geotermálnu elektráreň.

Predstavitelia Slovenského plynárenského priemyslu a Teplárne Košice ani dnes nepotvrdili, či sa dohodnú na spoločnom využívaní geotermálneho zdroja. Predseda dozornej rady Geotermu Meyer povedal, že majú záujem spolupracovať, rovnako aj predseda predstavenstva Lazár, obaja však doložili, že za istých podmienok, ktoré sa budú snažiť dohodnúť ešte pred stretnutím na úrovni ministra, ktoré sa má konať o mesiac.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk