magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

RNDr. Ingrid PAPAJOVÁ, PhD: Aj najlepší priateľ človeka má svojich nepriateľov - parazitov
@ Aktuálne -> Zdravie      Oct 13 2009 - 03:54 GMT

14. októbra o 18.00 v košickom Teledome na Timonovej ulici prednesie RNDr. Ingrid Papajová, PhD, vedúca Oddelenia ekologickej parazitológie Parazitologického ústavu SAV v Košiciach. Vstup je zdarma.
Nárast chovu psov a mačiek s rôznou mierou kontaktu s vonkajším prostredím spôsobil, že sa do popredia dostáva otázka likvidácie trusu ako potenciálneho zdroja bakteriálnych a parazitárnych zoonóznych ochorení. Z hľadiska verejného zdravotníctva sú významné predovšetkým škrkavky týchto zvierat, ktoré spôsobujú závažné parazitárne ochorenie človeka – larválnu toxokarózu. Na Slovensku sa v poslednom období z roka na rok zvyšuje počet pacientov s týmto ochorením.

Zárodky toxokár sa do životného prostredia dostávajú prostredníctvom trusu zvierat nakazených parazitmi. Jeden pes vyprodukuje denne v priemere 0,25 kg trusu, čo je za rok viac ako 90 kg. Takmer 70 % psieho trusu sa hromadí na zelených plochách v blízkosti obytných domov. Pri kosení rotačnými kosačkami sa trus rozdrví a je rozmetaný do okolia, čím sa parazitárnymi zárodkami znečisťuje väčšia plocha. Vajíčka škrkaviek môžu v tomto prostredí prežívať mesiace, za optimálnych podmienok 3-5 rokov.

Často sa výbehovým miestom pre našich miláčikov stávajú aj pieskoviská. Zamorenie pieskovísk vajíčkami škrkaviek v Košiciach je alarmujúce - z 31 vyšetrených pieskovísk v tomto roku bolo až 39 % z nich kontaminovaných. Medzi najviac rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, detská populácia tvorí až polovicu infikovaných pacientov. Čo by sme mali vedieť a aké pravidlá by sme mali dodržiavať, aby sme neohrozovali svoje zdravie, ani zdravie svojich najmenších? Dozviete sa to na prednáške, ktorú 14. októbra o 18:00 v košickom Teledome na Timonovej ulici prednesie RNDr. Ingrid Papajová, PhD, vedúca Oddelenia ekologickej parazitológie Parazitologického ústavu SAV v Košiciach. Vstup je samozrejme zdarma. Viac na www.hodinavedy.sk.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606