magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Tkáčová a Süli robia predvolebnú kampaň, tvrdí Trebuľa
@ Aktuálne -> Politika      Oct 20 2009 - 09:02 GMT
KOŠICE 19. októbra (SITA) – Najnovšiu iniciatívu poslankyne Národnej rady SR Jarmily Tkáčovej (SDKÚ-DS) a kandidáta na župana Jána Süliho vníma predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa (Smer-SD) ako predvolebnú kampaň a osobné osočovanie. Trebuľa tak reagoval na vyjadrenie Tkáčovej a Süliho. Tí dnes na tlačovej besede povedali, že majú indície, ktoré ich oprávňujú k obavám, že súčasný predseda kraja Trebuľa nemusí byť nezaujatý v prípade ťažby uránu. Ako informovala Tkáčová, predkladá na rokovanie parlamentu poslanecký návrh zákona o zákaze ťažby uránu na Slovensku a verí že sa dostane do druhého čítania.

Podľa poslankyne Tkáčovej a kandidáta na košického župana Jána Süliho sa podozrivo naťahuje proces prepočítania podpisov pod petíciu Stop ťažbe uránu. Pod petíciu sa podpísalo 113 000 občanov, ktorí sú proti ťažbe uránu. Petíciu doručili do parlamentu 23. septembra. Podľa ich názoru Košice sú stále ťažbou uránu ohrozené. Tkáčová dodala, že pre nich nie je žiadnou zárukou, že súčasný územný plán a plán regionálneho rozvoja na úrovni kraja aj mesta ráta s touto lokalitou ako oblasťou plniacou rekreačno-oddychové a športové funkcie. Vyzvali Zdenka Tebuľu, aby jasne vyjadril svoj postoj k ťažbe uránu v Košickom samosprávnom kraji.

Ako dnes informovala hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková, predseda Zdenko Trebuľa niekoľkokrát verejne, na rokovaniach Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja i pred médiami vyjadril jasný postoj k otázke ťažby uránu na Jahodnej, ale aj k ťažbe perlitu v tokajskej oblasti. Všetky stanoviská, ktoré boli doposiaľ vydané v tejto súvislosti, a ktoré podpísal Zdenko Trebuľa, konštatovali nutnosť zachovania rekreačného využitia dotknutých oblastí bez zmien a nesúhlasili s banskou činnosťou na tomto území. Predseda kraja sa s jasnými stanoviskami obrátil aj na Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR i Ministerstvo životného prostredia SR.

„KSK poskytol prostredníctvom svojho právneho odboru aj množstvo právnych analýz a poradenstva. Všetky materiály jasne vyjadrujú nesúhlas regionálnej samosprávy s využitím územia na ťažbu uránu. To, že pod všetkými dokumentmi je podpis predsedu KSK Zdenka Trebuľu, je jasným vyjadrením jeho názoru,“ uvádza sa v reakcii.

Ako uviedla Bobríková, v lokalitách Jahodná pri Košiciach a Novoveská Huta počíta Košický samosprávny kraj s rozvojom cestovného ruchu a v súlade so svojimi kompetenciami ho regionálna samospráva bude podporovať. Podobne je to v prípade Tokajskej vinohradníckej oblasti, kde povrchovej ťažbe perlitu zabránila práve iniciatíva KSK a dotknutých obcí. Územie ložiska uránu Jahodná – Kurišková je súčasťou územia, ktoré podľa všeobecne záväzného nariadenia KSK o určení aglomerácie pre účely spracovania strategickej hlukovej mapy a akčných plánov ochrany pred hlukom, má byť vzhľadom na jeho rekreačný charakter chránené pred účinkami zvýšenej hlučnosti.

„Je nesporné, že aj v prípade prevádzkovania hlbinnej bane by sa neporovnateľne zvýšila hlučnosť v tomto prostredí. Zachovanie využitia predmetného územia Jahodnej na rekreačnú činnosť a ochranu prírody vzhľadom na jej nadregionálny význam pre cestovný ruch vyplýva aj územného plánu Veľkého územného celku Košického kraja, z jeho záväznej a smernej časti a z ďalších rozvojových dokumentov KSK. Všetky stanoviská KSK, ktoré boli doposiaľ vydané v tejto súvislosti konštatovali nutnosť zachovania rekreačného využitia Jahodnej bez zmien a nesúhlasili s banskou činnosťou na tomto území,“ uvádza sa v reakcii.

Tvrdenie o tom, že predseda KSK neprijal zástupcov petičného výboru je podľa Bobríkovej nepravdivé. O stretnutie požiadali zástupcovia Greenpeace a uskutoční sa 27. októbra.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk