magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Poslanci Luníka IX si znížili odmeny, schválili post prednostu
@ Aktuálne -> Politika      Nov 04 2009 - 14:32 GMT
KOŠICE 4. novembra (SITA) – Poslanci mestskej časti Luník IX na dnešnom búrlivom rokovaní nezrušili post prednostu úradu. Neprešiel totiž návrh jedného z poslancov, aby tento post zrušili s cieľom ušetriť mzdové prostriedky. Proti hlasovalo osem poslancov, za bol jeden. Po hlasovaní boli niektorí poslanci rozčarovaní, pretože si viacerí mysleli, že sa vyslovujú za zrušenie funkcie, keď hlasujú proti. V schválenej novej organizačnej štruktúre zrušili post asistenta pre životné prostredie, funkciu vodiča a zástupcu starostu. Pri tajnom hlasovaní sa však väčšina vyslovila proti. Rovnako väčšinou hlasov schválili zmenu organizačnej štruktúry, v ktorej je už prednosta zakotvený. Post prednostu nebol v úrade mestskej časti obsadený približne tri roky. Po novom ho zastáva Ladislav Petráš, ktorého nedávno do funkcie menoval starosta.

Mestský poslanec Tibor Horváth za mestskú časť Luník IX na dnešnej tlačovej besede kritizoval obsadenie postu prednostu. Argumentoval, že mestská časť pomaly nemá na výplaty zamestnancov, ale na plat prednostu starosta peniaze nájde. Rovnako argumentoval aj na dnešnom rokovaní miestneho zastupiteľstva. Starosta košickej rómskej mestskej časti Luník IX Ladislav Šaňa aj prednosta úradu Horvátha obvinili, že tlačí na poslancov a manipuluje nimi. Podľa odhadov poslancov dostane prednosta v čistom približne tisíc eur a zrušenie troch referentských miest výraznejšie zmeny neprinesie. Podľa Horvátha hoci zastupiteľstvo neprebiehalo celkom podľa pravidiel, nedá protest na prokuratúru. „Ja chcem veci riešiť, pomôcť ľuďom z Luníka IX,“ povedal Horváth. Za najväčšie problémy považuje nezamestnanosť, bývanie a dodávky pitnej vody.

„Dáme prednostovi obligátnych sto dní a budeme požadovať, aby preukázal, či a ako sa mu darí plniť sľuby. Najmä pokiaľ ide o získavanie zdrojov z eurofondov. Starosta, pokiaľ ide o prednostu, tým argumentuje predovšetkým, ale starosta Šaňa už nepovedal, odkiaľ chce zobrať prostriedky na spolufinancovanie projektov,“ povedal Horváth.

Šaňa na zastupiteľstve kritizoval mesto, že predkladá projekty tzv. komplexného riešenia problémov na Luníku IX, ktoré s nikým nekonzultovalo. „Nám netreba rozširovať školu, stavať nové komunitné centrum, tým mesto len sebe naháňa majetok,“ povedal Šaňa a doplnil, že na Luníku IX treba riešiť iné problémy.

Poslanci z Luníka IX schválili zníženie svojich odmien, ktoré dostávajú raz za tri mesiace, o polovicu, teda na 75 eur. Okrem toho navrhli zníženie odmeny starostovi, ktorý mesačne dostáva 50 percent z platu, tiež o polovicu. Po búrlivých reakciách poslancov, ale aj obyvateľov, starosta vyhlásil, že sa vzdáva odmeny v plnej výške. V jeho prípade odmena predstavuje niekoľkosto eur.

Na tlačovej besede Horváth kritizoval, že poslanci prijali uznesenie, ktorým dočasne pozastavili činnosť sociálneho centra, kde sa Rómovia chodili kúpať a prať. Starosta pri zrušení argumentoval tým, že zariadenie síce bolo postavené z príspevkov štátu a fondov, no na prevádzku nedostávajú nič a ide o vysoko stratové zariadenie. Podľa vyjadrenie pracovníčky úradu z prevádzky za štyri mesiace získali okolo 300 eur a mestská časť dopláca okolo 21 000 eur. „Podľa mňa keby starosta neprijal prednostu, mohlo toto centrum ďalej fungovať,“ povedal Horváth.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk