magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Za štvrťstoročie liečila detská onkológia stovky detí
@ Aktuálne -> Zdravie      Nov 20 2009 - 02:49 GMT

KOŠICE 19. novembra (SITA) – Počas 25-ročnej existencie Oddelenie detskej onkológie a hematológie košickej Detskej fakultnej nemocnice diagnostikovalo takmer 1 200 nových malých pacientov. Ako dnes na tlačovej besede pri príležitosti jubilea informovala primárka oddelenia Irina Oravkinová, ročne diagnostikujú a liečia približne 55 až 60 nových pacientov s nádorovými ochoreniami a približne 10 nových pacientov s nenádorovými ochoreniami krvi.

Oddelenie má 15 lôžok a ambulanciu s možnosťou ambulantného podávania cytostatík. Personál tvorí deväť lekárov a 14 sestier. „Naše oddelenie úzko spolupracuje s podobnými pracoviskami v Európe. Používame štandardné medzinárodné protokoly liečby, a ak treba, vieme poskytnúť v spolupráci so zahraničnými kolegami aj experimentálnu liečbu. Výrazne sme zlepšili včasnú diagnostiku a podpornú liečbu nádorových ochorení detí. Pozitívny vývoj zaznamenávame aj v spolupráci s lekármi prvého kontaktu, z iných odborov ako aj s inými detskými onkologickými centrami v SR a v zahraničí,“ uviedla primárka Oravkinová. Zdôraznila, že aj vďaka tomu dlhodobo prežíva až 80 percent pacientov, nezávisle od druhu a štádia nádorového ochorenia.

Oddelenie detskej onkológie a hematológie v Košiciach si v týchto dňoch pripomína štvrťstoročie svojho vzniku. Je súčasťou Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach a zabezpečuje diagnostiku a liečbu nádorových ochorení detí z Košického a Prešovského kraja od najmenších až do 18 rokov. Od roku 2005 sa na oddelení liečia aj pacienti s nenádorovými závažnými ochoreniami krvi. Pred vznikom oddelenia starostlivosť o deti s nádorovými ochoreniami poskytovala v bývalom Výchoslovenskom kraji sporadicky Krajská detská nemocnica. Históriu detskej onkológie v nej začal písať v roku 1968 Dušan Cesnak. Samostatné oddelenie detskej onkológie v Košiciach bolo otvorené 1. septembra 1984.

Ako však uviedla Oravkinová, až do revolúcie sa totalitný režim správal, ako by detskí onkopacienti neexistovali. „Mimo detskej nemocnice, bez ambulancií, bez potrebnej spolupráce, takmer na okraji spoločenského záujmu, ale celý kolektív začínal s vierou, láskou a sebazaprením,“ spomína Oravkinová. Doložila, že situácia sa podstatne zlepšila až po novembri 1989. Prešli do nových priestorov, na miesto niekdajšej III. internej kliniky, ktorá dovtedy slúžila predovšetkým pre komunistických funkcionárov. Od roku 2004 sa oddelenie presťahovalo do zrekonštruovaných priestorov, kde sídli dodnes.

V súvislosti s jubileom Slovenská lekárska spoločnosť pripravila v spolupráci s Oddelením detskej onkológie a hematológie košickej Detskej fakultnej nemocnice od 20. do 22. novembra v Košiciach XIX. konferenciu detských hematológov a onkológov SR a ČR.

Na konferenciu sa prihlásilo 180 odborníkov a zúčastnia sa na nej aj pozvaní hostia z Nórska a Rakúska. Po prvýkrát v rámci konferencie detských onkológov a hematológov bude vytvorený osobitný priestor a samostatná sekcia pre rodičov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606