magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

MFF: Košice budú spomínať na básnika Joža Urbana
@ Aktuálne -> Rôzne      Nov 26 2009 - 06:08 GMT

26. novembra - Medzinárodný filmový festival Bratislava v partnerstve s projektom Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 odštartuje 1. decembra tri bohaté festivalové dni v Košiciach.
Festivalové dni v Košiciach otvorí slovenská premiéra dokumentárneho filmu Tiny Diosi Malý zúrivý Robinson, nekonvenčného portrétu tragicky zosnulého básnika a textára Joža Urbana. Bohémske road-movie, v ktorom sa traja Urbanovi kamaráti vydávajú na spomienkovú cestu po stopách mŕtveho básnika, je plné unikátnych archívnych záberov a zvukových záznamov. Slávnostná premiéra bude mať aj symbolickú rovinu, keďže Jožo Urban sa narodil práve v Košiciach. Otvárací ceremoniál prebehne 1. decembra v priestoroch Starej radnice za prítomnosti primátora Košíc Františka Knapíka, umeleckej riaditeľky Košice - Interface 2013 Zory Jaurovej, výkonného riaditeľa festivalu MFF BA Vojtecha Kabátha a členov medzinárodnej poroty súťaže dokumentárnych filmov Petra Kerekesa, Andrei Slovákovej a Bruna Ulmera.

Prvýkrát počas svojej jedenásťročnej histórie MFF Bratislava prináša ucelenú sekciu dokumentárnych filmov. Diváci tak budú mať možnosť počas troch festivalových dní vidieť kompletnú prehliadku dvanástich súťažných dokumentov a stretnúť sa s medzinárodnou porotou – režisérom Petrom Kerekesom (tiež košickým rodákom), uznávaným francúzskym dokumentaristom Brunom Ulmerom a jednou z riaditeliek medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov Jihlava Andreou Slovákovou z Česka. Súčasťou programu sú aj vybrané filmy z ďalších sekcií napr. Pozorovatelia vtákov zo sekcie Toto je Brazília, Fish Tank ocenený Cenou poroty na festivale v Cannes, uvádzaný v sekcii Zlatá Panoráma, či film Na veľkosti záleží zo sekcie Panoráma Špeciál, ktorý tento rok získal Cenu divákov na filmovom festivale v Karlových Varoch). Filmové projekcie sa budú konať v priestoroch Cinemax Optima.

Sprievodné podujatia nadväzujú na uvedenie dokumentárneho filmu Malý zúrivý Robinson. 2. decembra (o 18.15) sa v priestoroch kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark bude konať spomienkové stretnutie kamarátov a spolupracovníkov Joža Urbana pod názvom Bol to náš kamarát, za účasti filmového štábu, účinkujúcich a ďalších hostí. Stretnutiu bude predchádzať projekcia filmu. Večer o 20.00 bude v GeS Clube na ul. L. Novomestského 13 koncert interpretov, ktorým Urban písal texty. Vystúpi Janko Lehotský, Peter Lipa Band a ďalší. Na koncerte sa budú premietať ukážky scén, ktoré sa do filmu nedostali.

Festivalové dni v Košiciach sú partnerskou spoluprácou dvoch kultúrnych projektov – MFF Bratislava a Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Program Európskej únie Európske hlavné mestá kultúry má už 20-ročnú tradíciu. Cieľom programu je snaha cestou kultúrnych a spoločenských podujatí upriamiť pozornosť verejnosti na vybrané mesto. Košice obstáli v konkurencii deviatich slovenských miest a vyhrali národnú súťaž o titul v roku 2007. Riaditeľkou projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013 je Zora Jaurová. V Košiciach začínajú vznikať nové kultúrne priestory, napr. rekonštruovaný komplex bývalých kasárenských skladov sa postupne mení na moderné kultúrne mestečko, ktoré bude otvorené aj návštevníkom košických festivalových dní 11. MFF Bratislava.

Viac informácií o festivale nájdete priebežne na www.iffbratislava.sk   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606