magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Potulky mestom - Dóm sv. Alžbety - Budova najviac inšpirovaná myšlienkami na Boha
@ Kultúra -> Podujatia      Dec 04 2009 - 14:20 GMT

Dóm sv. Alžbety je najväčšou katedrálou na Slovensku. Aj preto ho stavali viac než storočie. Jeho dejiny sú úchvatné z hľadiska duchovného, stavebného, umeleckého, i z pohľadu legiend. V 14. storočí, keď Dóm ešte len začínali stavať, bol už prvý múr košických mestských hradieb hotový. Dóm vraj postavili tak, že keby sme zmerali jeho obvod meracím pásmom, ktoré by skopírovalo jeho členitý pôdorys a potom pásmo natiahli, jeho dåžka by sa zhodovala s obvodom hradobného múru obkolesujúcim celé mesto.

O pravdivosti tejto legendy by nebolo ťažké presvedčiť sa.
Deštrukčný koniec by však mohol mať pokus dokazujúci, že v Dóme je kameň, ktorý keď vyberieme, celá katedrála sa zrúti. Len stredovekí majstri vedeli, kde takýto kameň zamurovať a takto sa vraj poisťovali, aby ich nezabudli vyplatiť. Z hľadiska statického je to nonsens, no je zaujímavé, že niektoré kostoly sa v stredoveku naozaj zrútili.

Košický Dóm nie je ten prípad, a aj preto sa v jeho interiéri zachoval jeden z európskych unikátov - dvojité točité gotické schody z 15. storočia. Sú jediné tohto druhu na Slovensku a kvôli tomu, že na každom poschodí sa vlastne zbiehajú dve schodiská, mnohí ich volajú aj schody lásky. A pritom ich oficiálny názov je kráľovské schody.

Zvonku z kostola trčia chrliče dažďovej vody. Jeden z nich má dokonca podobu ženy. Podľa legendy mal staviteľ chrámu za manželku alkoholičku a „xantipu“, a tak sa jej pomstil tým, že zvečnil jej podobu. Tento príbeh určite nie je pravdou, ale legendou. Navráva nám to životná skúsenosť, podľa ktorej zlé ženy neexistujú.

Nielen legendy, ale i iné naj vám o Dóme sv. Alžbety porozprávajú spisovateľ Milan Kolcun, publicista Zoltán Balassa a sprievodkyňa Betka Czimová priamo na mieste počas najbližšej Potulky mestom 5. a 6. decembra. Uvidíte aj čerstvo zrekonštruované časti Dómu, ktoré pribudli len pred pár týždňami.

Začiatky potuliek s Milanom Kolcunom sú v sobotu (5. decembra) o 10.00, 11.30, 13.30, 15.00 a 16.30 a v nedeľu (6. decembra) o 12.30, 14.00, 15.30 a 17.00.

Zoltán Balassa sprevádza v sobotu o 10.30 po slovensky a o 16.00 po maďarsky. Betka Czimová v nedeľu o 14.30 po slovensky a 16.00 po maďarsky. Začiatok každej potulky je pred Štátnou vedeckou knižnicou (Hlavná 10). Info a predpredaj (1,5 € = 45 Sk): Mestské informačné centrum v OD Dargov, tel.: 16 186, www.potulka.sk. Lístky sa dajú kúpiť aj na začiatku potulky pred Štátnou vedeckou knižnicou (Hlavná 10) za 1,99 €=59 Sk.
Ak dávate prednosť menším skupinkám ľudí, vyberte si turnus v sobotu 10.30 (Balassa) alebo 16.30 (Kolcun), v nedeľu 14.30 (Czimová) alebo 17.00 (Kolcun).
Pre Vaše pohodlie v menšej skupine ponúkame Vám výnimočný turnus o 12.30 v nedeľu.
Naopak najviac ľudí býva v sobotu 10.00 a v nedeľu 14.00. Ak je pre Vás rovnako dobrá sobota i nedeľa, príďte radšej v sobotu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk