magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Bývalý mestský šéf KDH odchádza zo strany pre volebný debakel
@ Aktuálne -> Politika      Dec 04 2009 - 08:38 GMT

KOŠICE 3. decembra (SITA) – Bývalý mestský predseda KDH a starosta košickej mestskej časti Krásna Marek Kažimír na tlačovej besede oznámil, že odchádza z Kresťanskodemokratického hnutia a dnes to oznámi príslušným orgánom hnutia. Doložil, že ústne to včera oznámil svojmu straníckemu predsedovi. Momentálne nevstupuje do žiadnej politickej strany.

„K tomuto rozhodnutiu som dospel po zrelej úvahe. Viedli ma k tomu tri hlavné dôvody. Prvým je neochota krajských straníckych štruktúr na čele s krajským predsedom KDH Danielom Rusnákom a celej krajskej rady vyvodiť sebareflexiu vzhľadom na katastrofálne výsledky, ktoré hnutie zaznamenalo v nedávnych regionálnych voľbách do samosprávneho kraja. Druhým dôvodom je neochota vedenia mesta a jeho predstaviteľov za KDH otvoriť sa verejnosti, tak ako to vyhlásil predseda hnutia Ján Figeľ, ale aj nedodržiavanie platných pravidiel a noriem. Magistrát odmietol zverejniť návrh na zmenu všeobecne záväzného nariadenia o poplatkoch za zber a likvidáciu komunálneho odpadu, ktorý sme vypracovali s poslankyňou Erikou Dolnou. Tretím dôvodom je, že na rokovanie rady neboli pozvaní poslanci, ktorí sú jej členmi,“ uviedol Kažimír. Doložil, že sa tak stalo zrejme z obavy, že by volali po odstúpení viacerých členov vedenia.

„Dospel som k presvedčeniu, že moje názory na riešenie niektorých problémov sa diametrálne rozchádzajú s regionálnym vedením hnutia, a pochopil som, že je čas odísť,“ uviedol Kažimír. Ako povedal, podobne ako on zmýšľajú aj ďalší členovia hnutia. Zdôraznil, že by z KDH nevystupoval, keby regionálne vedenie za neúspech vo voľbách vyvodilo potrebné konzekvencie a prijalo opatrenia vrátane personálnych. Za absurdné označil vyjadrenie podpredsedníčky KDH Márie Sabolovej, že nevidí dôvod na sebareflexiu. Doložil, že telefonicky o tom hovoril s Danielom Lipšicom aj Vladimírom Palkom, ktorých si, ako povedal, nesmierne váži. „Lipšic povedal, že je mu ľúto, že som sa rozhodol odísť. Lipšic aj Palko uviedli, že chápu moje rozhodnutie,“ povedal Kažimír.

Kažimír sa v ďalšom období bude venovať funkcii starostu a rodine. Na pripomienku agentúry SITA, že
patril k horúcim favoritom KDH na pravicového kandidáta za primátora Kažimír odvetil, že to zrejme padlo. "Dnes sa neviem vyjadriť, či na budúci rok budem kandidovať za primátora, ale hovorí sa, že nikdy nehovor nikdy, takže to kategoricky nevylučujem,“ povedal. Pokiaľ ide o post starostu a poslanca, ak bude cítiť podporu obyvateľov Krásnej, tak kandidatúru nevylučuje.

Kažimír sa chce angažovať v neziskovej organizácii Slovenský politický inštitút, ktorú zakladá spolu s Danielom Klimovským, vysokoškolským pedagógom, lebo nadobudli presvedčenie, že takáto organizácia v Košiciach je potrebná. Klimovský povedal, že ambíciou inštitútu, ktorý chce odštartovať činnosť v januári, je pôsobenie v oblasti vzdelávania, venovať sa chce výskumu efektívnosti a fungovania rozhodovacích procesov na komunálnej úrovni a vyjadrovať sa k súčasnému dianiu a riešeniu problémov. „Na budúci rok sa chceme pri okrúhlych stoloch za účasti odborníkov zaoberať problematikou bezdomovcov, riešením problémov na rómskom sídlisku Luník IX a vzťahmi medzi mestom a mestskými časťami,“ povedal Klimovský.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk