magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Asi 50 ľudí prišlo darovať 10-ročnému Martinovi kostnú dreň
@ Aktuálne -> Zdravie      Dec 04 2009 - 02:54 GMT
KOŠICE 3. decembra (SITA) – Približne päťdesiat ľudí z okolia Trebišova sa dnes dopoludnia zišlo na košickom pracovisku Národnej transfúznej služby v Košiciach, aby darovali kostnú dreň aj krv. Prišli sem na výzvu Dušana a Márie Urbanovcov, rodičov desaťročného Martina, ktorému pred mesiacom diagnostikovali leukémiu. Martinko je v súčasnosti hospitalizovaný na onkologickom oddelení Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.

Martinova ošetrujúca lekárka Jaroslava Feketeová uviedla, že Martin trpí na vysoko rizikovú leukémiu. „V súčasnosti absolvuje chemoterapeutickú liečbu, dostáva transfúzie krvi, no perspektívne bude nevyhnutne potrebovať transplantáciu kostnej drene, na čo treba nájsť vhodného darcu,“ povedala Feketeová. Potenciálnych darcov kostnej drene informovala, že po odobratí vzorky krvi a jej vyšetrení v špecializovanom laboratóriu v Bratislave budú zaradení do národného a následne do medzinárodného registra darcov. Potom môžu byť pozvaní na odber kostnej drene, čo však môžu, ale nemusia urobiť.

Veľkú zásluhu na zmobilizovaní potenciálnych darcov má otec Martinka - Dušan. „Prišli sem moji známi a kolegovia, kolegyne manželky, ale aj celkom cudzí ľudia. Nebolo ich treba veľmi prehovárať. Niektorí síce odstúpili, ale ostatní ochotne prišli. Dúfame, že sa ten vhodný darca nájde, lebo nik z príbuzných nemôže darovať Martinovi kostnú dreň,“ povedal otec Dušan.

Podľa vyjadrenia lekárky z oddelenia detskej onkológie Ivany Senčákovej nájsť vhodného darcu nebýva jednoduché a pravdepodobnosť, že sa to podarí je relatívne nízka. „My však musíme veriť a robiť čo je v ľudských silách a možnostiach medicíny.

Krv darcu treba vyšetriť na antigény, ktoré má každý človek iné a najideálnejšie je, ak má darca kostnej drene antigény čo najzhodnejšie s príjemcom. Ako uviedla Senčáková, problém je nielen v získavaní darcov, ale aj financovaní, pretože jedno vyšetrenie krvi na antigény stojí okolo tristo eur. „Spolu s doktorkou Feketeovou a nadáciou Spoločnosť detskej onkológie začíname organizovať získavanie darcov kostnej drene pre naše oddelenie a prostredníctvom finančnej zbierky, ktorá sa začne koncom decembra, chceme získať peniaze na potrebné vyšetrenia,“ povedala Senčáková. „Ročne len na našom onkologickom oddelení pribudne 55 nových detí s onkologickými ochoreniami. Pritom takmer tridsať percent predstavujú detičky s akútnymi leukémiami, osem až desať percent má lymfóm - malígne ochorenie krvi, ďalších 18 až 25 percent tu liečime s rôznymi nádormi mozgu, zvyšok tvoria ostatné nádorové ochorenia,“ informovala zástupkyňa primárky Natália Galóová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606