magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Fakultná nemocnica má pracovisko miniinvazívnej chirurgie
@ Aktuálne -> Zdravie      Dec 18 2009 - 04:22 GMT
KOŠICE 18. decembra (SITA) - Na prvej chirurgickej klinike Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura Košice dnes minister zdravotníctva Richard Raši slávnostne otvorí pracovisko miniinvazívnej chirurgie. Lekári tu budú vykonávať miniinvazívne výkony v dutine brušnej, teda na žlčníku, žlčových cestách, žalúdku, pečeni, nadobličkách, slezine, črevách a konečníku. Do budúcnosti sa plánuje aj s laparoskopickými výkonmi na pankrease a endoskopickými operáciami štítnej žľazy. Uvažuje sa aj o zavedení operácií z jedného portu, ktoré sú na Slovensku zatiaľ zriedkavé - ide napríklad o odstránenie žlčníka z jediného operačného miesta. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová.

Pracovisko miniinvazívnej chirurgie sa nachádza na 15. poschodí lôžkového monobloku nemocnice na Triede SNP 1 v priestoroch, ktoré donedávna využívala klinika cievnej chirurgie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Pracovisko má 20 lôžok v desiatich izbách, z ktorých sú dve nadštandardné a dve čiastočne nadštandardné. Priestory kompletne rekonštruovali - prestavovali izby pacientov aj niektoré spoločné vyšetrovacie zložky, vybudovali ambulanciu miniinvazívnej chirurgie, sociálne zariadenia a kúpeľne, vymenili niektoré priečky a celé pracovisko dostalo nový náter. Stavebné práce nemocnica realizovala vlastnými pracovníkmi, do rekonštrukcie investovali 32 700 eur.

Pre výkony miniinvazívnej chirurgie sa bude využívať jedna z troch operačných sál uvoľnených po odsťahovaní kliniky cievnej chirurgie. Nová operačná sála je vybavená najmodernejšou HDTV laparoskopickou vežou na Slovensku, harmonickým skalpelom (tzv. ultrazvukový disektor), prístrojom ligasure a kompletným laparoskopickým inštrumentáriom, umožňujúcim vykonávať tie najzložitejšie laparoskopické operácie. Obrazom aj zvukom bude prepojená s prednáškovými miestnosťami Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

„Pre potreby hlavne košického regiónu je pracovisko miniinvazívnej chirurgie schopné pokryť celý rozsah v súčasnosti dostupných operačných výkonov, vrátane miniinvazínych operácii pre liečbu obezity, kde je dokonca jediným centrom pre celý východoslovenský región. Do budúcna rátame s rozšírením operačných výkonov vykonávaných cez jeden port ako aj výkonov odstraňovania niektorých orgánov cez telesné otvory napríklad cez dutinu ústnu a žalúdok, čo predstavuje systém operácií NOTES, kedy po operačnom výkone neostáva žiadna jazva. Zatiaľ sú tieto operačné výkony v štádiu klinického experimentu,“ konštatuje prednosta prvej chirurgickej kliniky pre miniinvazívnu chirurgiu Jozef Radoňak.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606