magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Lekári budú cez Vianoce v pohotovosti
@ Aktuálne -> Zdravie      Dec 23 2009 - 11:03 GMT

KOŠICE 23. decembra (SITA) – Počas vianočných sviatkov budú v košickej fakultnej nemocnici slúžiť niektorí lekári pohotovosť, viaceré prijímacie ambulancie budú slúžiť neobmedzene. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová, nepretržite bude pracovať interná ambulancia v VI. pavilóne, ambulancia kliniky úrazovej chirurgie na Rastislavovej ulici v Košiciach. Počas sviatkov bude nepretržite fungovať aj lekárska služba prvej pomoci Kliniky stomatológie v piatom pavilóne a ambulancia maxilofaciálnej chirurgie. V nemocnici na Triede SNP budú fungovať interná aj traumatologická ambulancia Centrálneho prijímacieho oddelenia.

Nonstop v prevádzke budú aj Linka dôvera (055/622 23 23) a Linka nádeje (055/644 11 55).

Vo FN L. Pasteura Košice budú počas sviatkov v prevádzke aj ďalšie ambulancie pôsobiace pod jednotlivými klinikami a oddeleniami. Ako uviedla Oravcová, najviac ľudí obyčajne vyhľadá pomoc internistov, dôvodom bývajú najčastejšie kolapsy, problémy s vysokým tlakom, ale i rôzne cievne a tráviace ťažkosti či otrava alkoholom. Plné ruky práce majú aj úrazoví chirurgovia, ktorí ošetrujú hlavne rôzne rezné rany a iné poranenia v domácnosti a zlomeniny po páde na klzkom chodníku.

„Na Klinike úrazovej chirurgie sme v minulosti ošetrovali viacerých pacientov, ktorí sa vážne zranili po páde zo stoličky pri umývaní okien alebo pri pílení či ozdobovaní vianočného stromčeka,“ poznamenáva zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie Theodoz Molčányi.

Sviatočnú atmosféru môže pokaziť aj rybia kostička zapichnutá v hrdle, ústach alebo jazyku. Pracovníci Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku zaznamenávajú sporadicky takéto prípady aj v priebehu roka, ale počas Vianoc ich je viac. „Stáva sa, že k nám na Štedrý deň príde aj niekoľko takýchto pacientov. Keďže kostičky z kapra sú ostré, namieste je naozaj opatrná konzumácia, aby sa predišlo zbytočným nepríjemnostiam. Keď kostička uviazne v hrdle, lepšie je nepokúšať sa ju vytiahnuť, ale vyhľadať radšej pomoc lekárov,“ konštatuje prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Juraj Kovaľ, ktorý radí veľkú opatrnosť predovšetkým u detí. Menším deťom vôbec neodporúča dávať pokrmy z rýb, pretože sa pri vyberaní zapichnutej kostičky v hrdle musia pred zákrokom uspať.

„Na zdravú výživu by sme mali myslieť aj počas sviatkov, to znamená mať na zreteli energetický príjem, výdaj a zloženie potravy. Nuž a pri troške vôle nemusia byť Vianoce sviatkami objedania sa,“ hovorí prednosta III. internej kliniky fakultnej nemocnice Daniel Pella. Nemá väčšie výhrady voči kapustnici – pokiaľ to nebudeme preháňať s údeným či mastnou klobásou. Štedrovečerná ryba takisto nie je nezdravá, vyprážaného kapra je však lepšie nahradiť zubáčom, pstruhom, lososom či tuniakom pripravenými "na prírodno“. Horšie je to už so zemiakovým šalátom. „Zemiakový šalát nahraďte radšej stredomorskou zmesou zeleniny s dobrým panenským olivovým olejom, alebo aspoň vymeňte majonézu za biely jogurt,“ povedal Pella a dodal, že mieru je dobré poznať aj pri sladkostiach – radí uprednostniť tvaroh, ovocie a čokoládu s vysokým obsahom kakaa pred krémovými koláčmi s margarínom.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606