magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mestá na východe Slovenska môžu napredovať vďaka kreatívnej ekonomike - Košice 2013 na Slovensku v tejto oblasti otvárajú nové možnosti
@ Aktuálne -> Rôzne      Jul 02 2010 - 04:07 GMT
Uplynulý týždeň sa v Bruseli konal 3. Európsky summit kultúrneho a kreatívneho priemyslu pod názvom Living the Creative Economy in Europe, ktorého sa zúčastnilo viac ako 400 politikov, akademikov a podnikateľov z celej Európy. Hlavnou náplňou summitu bola diskusia na najvyššej úrovni o pozícii a budúcnosti kreatívnej ekonomiky v kontexte novej stratégie Európskej únie Agenda 2020. Hlavným organizátorom summitu bolo European Centre for Creative Economy a Ruhr.2010.

Košice 2013 boli zastúpené v prípravnom výbore konferencie prostredníctvom umeleckej riaditeľky projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013, Zory Jaurovej. Michal Hladký prezentoval projekt Košice 2013 s dôrazom na prínosy pre rozvoj kreatívnej ekonomiky, v paneli venovanom úlohe miest v procesoch kreativity. Prezentácia vzbudila veľký ohlas u delegátov a projekt bol ohodnotený ako výnimočná stratégia mesta v prospech kreatívneho priemyslu v európskom kontexte.

Veľká časť konferencie bola venovaná diskusii o novom pracovnom dokumente Európskej únie – Zelenej knihe o potenciáli kultúrneho a kreatívneho priemyslu, ktorá je momentálne dostupná na verejné konzultácie. Výsledkom konferencie je iniciácia strešnej platformy v rámci Európskej únie, ktorá bude zastupovať záujmy sektora voči európskym inštitúciám a ktorej cieľom je presadiť podporu kreatívnej ekonomiky čo najintenzívnejšie do stratégií a programov EÚ.

Od začiatku roka nezisková organizácia Košice 2013, n.o. iniciovala desiatky diskusií, workshopov, seminárov a konferencií na tému kreatívna ekonomika. Jedným z takýchto podujatí bol aj medzinárodný seminár „Kreatívne inkubátory: potenciál pre rozvoj miest“, ktorý sa uskutočnil 15. apríla 2010 v Kasárňach/Kulturparku. Seminár priblížil širokej verejnosti podstatu a prínos kreatívneho priemyslu v rámci ekonomík štátov, ako aj konkrétne príklady implementácie projektov a stratégií pre jeho rozvoj. „Jednou zo základných stratégií pre podporu kreatívnych odvetví sú inkubátory pre malé a stredné subjekty, pôsobiace v odvetviach kreatívneho priemyslu ako napr. design, médiá, architektúra, hudobná produkcia, film, IT, počítačové hry a pod. Vytvorenie takého inkubátora v Kasárňach/Kulturparku považujeme za kľúčové aj pre projekt Košice 2013“, uviedla umelecká riaditeľka Košice 2013 Zora Jaurová.

Účasť na podobných konferenciách, či organizovanie seminárov, diskusií a konferencií je súčasťou projektu Fast Forward na tému kreatívnej ekonomiky, ktorý je financovaný prostredníctvom grantovej schémy Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Príprava projektu vychádzala z dohodnutých oblastí spolupráce s projektovým tímom RUHR.2010 a ostatným partnermi na medzinárodnej a lokálnej úrovni. Hlavná časť aktivít je preto zameraná na spoločné témy a podujatia z oblasti kreatívnej ekonomiky. Cieľom je čo najlepšie predstaviť projekt RUHR.2010 v Košiciach a následne Košice 2013 v Essene a regióne Porúria. Súčasťou sú aj umelecké rezidencie - výmena umelcov medzi Košicami a Essenom, na ktoré bola vyhlásená výzva a hodnotenie podaných žiadostí práve prebieha. Pre efektívnu realizáciu Fast Forward o kreatívnej ekonomike je nevyhnutné, aby ľudia, ktorí sa budú tejto téme v Košiciach venovať videli ako prakticky funguje kreatívny priemysel v zahraničí. Projekty v Európe sú zamerané najmä na vybudovanie kreatívnych inkubátorov, aké fungujú napríklad v Štuttgarte (Nemecko), v Štokholme (Švédsko), v Marseille (Francúzsko). Zámerom je tieto inkubátory postupne navštíviť a oboznámiť sa so systémom ich fungovania.

V rámci projektu Fast Forward je tiež naplánovaná aj medzinárodná konferencia „SHAPING FUTURE – kreativita a inovácie ako štartér rozvoja miest východoslovenského regiónu“, zameraná na transformáciu miest prostredníctvom inovácií v kultúre a jej vplyvu na priemysel, na ktorej Košice 2013,n.o. spolupracuje so širším fórom európskych odborníkov. Verejnosť sa môže tešiť na septembrovú konferenciu v Košiciach, ktorá aj laikom prinesie množstvo zaujímavých informácií a nápadov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606