magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

RUŽÍNSKY FESTIVAL - II. ročník - 26.9.2010
@ Kultúra -> Podujatia      Sep 24 2010 - 09:58 GMT

Krajské osvetové stredisko v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a obec Družstevná pri Hornáde pozývajú dňa 26. septembra (nedeľa) priaznivcov spevu, tanca, tradičných remesiel, hier, ale aj zdravého spôsobu života do Družstevnej pri Hornáde. V rámci Svetového dňa turizmu a cestovného ruchu sa v priestoroch Kultúrneho domu a v areáli Základnej školy uskutoční II. ročník Ružínskeho festivalu.
Popoludňajší program je rozdelený do troch blokov. V prvom, ktorý je venovaný Roku kresťanskej kultúry na Slovensku so začiatkom o 14.00, vystúpia spevácke zbory Kysačanka a sv. Katarína Alexandrijská z Kysaku, spevácky zbor evanjelickej cirkvi Pútnik z Obišoviec a Mládežnícky spevácky zbor Diamant Chrámu sv. Gorazda na Terase v Košiciach. Spestrením prvej časti programu bude vystúpenie detí z Materskej školy a Základnej školy zo Sokoľa a Družstevnej pri Hornáde a tiež domácej Imitačnej skupinky detí o.z. Žijeme hudbou.

Od 15.00 bude pódium patriť folkloristom. Predstaví sa v ňom Folklórna skupina Kavečianka z Košíc - Kavečian v pásme Priadky, ktorá tohto roku slávi 30. výročie svojho založenia. Nielen krásnymi krojmi ale aj 25 ročnou tvorivou prácou sa môže pochváliť Folklórna skupina Beľanka z Košickej Belej, ktorá divákom priblíži Čepenky prostredníctvom zvykoslovného pásma. Z tej istej obce prídu obecenstvo potešiť svojim tancom, spevom a detskými hrami aj Detský folklórny súbor Beľanček. Okrem kolektívov vystúpia aj jednotlivci, laureáti rôznych súťaží v ľudovom speve ako Miroslav Soták, Barborka Diňová a Bohumír Kašela z Košíc. Rozveseliť publikum príde aj ľudová rozprávačka Margita Kolenová z Kysaku. Druhý programový blok uzavrie domáca Folklórna skupina Karička svojim pásmom Dožinky.

Pozvanie do Družstevnej prijal aj PU¼S – Poddukelský umelecký ľudový súbor. Toto profesionálne umelecké teleso z Prešova sa o 18.00 predstaví širokej verejnosti programom „Očarení pohľadom“.

V priebehu celého popoludnia od 14.00 do 18.00 sa návštevníci môžu pozrieť v areáli Základnej školy na zručnosť remeselníkov – hrnčiara, kováča, tkáčku, ale aj zhotovovanie a zdobenie medovníkov i paličkovanej čipky. Svoju šikovnosť si budú môcť vyskúšať nielen starší, ale aj tí najmenší. Pre nich je pripravených množstvo ďalších atrakcií, hier, súťaží, jazda na poníkoch či maľovanie na tvár. Základná škola v Družstevnej pri Hornáde v spolupráci s o.z. Sosna pripravili v rámci Slávnosti jesene prezentáciu Zelenej školy, sprevádzanie prírodnou záhradou, burzu rastlín, záhradných produktov a ponuku čajov. Okrem toho bude v priestoroch Kultúrneho domu pripravené premietanie animovaných filmov, ktorých autormi sú deti a mládež z Košíc. Svojou tvorbou postúpili do tohoročnej celoštátnej súťažnej prehliadky animovaných filmov Cineama, odkiaľ si odniesli pekné ocenenia.

Vstupné na všetky programy v Kultúrnom dome je pre dospelých 1 EUR, pre deti a dôchodcov 0,50 EUR, akceptovať sa budú aj kultúrne poukazy.

Všetkých záujemcov srdečne pozývame spríjemniť si nedeľňajšie popoludnie na II. ročníku Ružínskeho festivalu.

Helga Tomondyová
Krajské osvetové stredisko   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk