magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jazz FOR SALE začína už v sobotu
@ Kultúra -> Koncerty      Nov 15 2010 - 13:37 GMT

dvadsiaty ročník Jazzových dní začína túto sobotu, 6.11. v budove Historickej Radnice,  Hlavná 58, Košice. Program je bohatý:

6.11  -  Jazz FOR SAle I.

George Mráz, Emil Viklický, Laco Tropp, Zuzana Lapčíková (USA, CZ)

V čele tohto medzinárodného zoskupenia stojí bezpochyby najvýznamnejší český jazzman – kontrabasista George Mráz. V Amerike žijúci rodák z Písku spolupracoval počas svojej plodnej hudobnej kariéry s takými velikánmi ako Oscar Peterson, Dizzy Gillespie, Stan Getz, Bill Evans, či Sonny Rollins.

V rámci tohto hudobne mimoriadne atraktívneho projektu, hudobne predstavujúceho šťavnatú fúziu jazzu a moravského folklóru mu robí spoločnosť renomovaný  český jazzman, klavirista, skladateľ a pedagóg Emil Viklický, v Prahe (???) žijúci košický rodák, bubeník Laco Tropp a rešpektovaná moravská folkloristka a cimbalistka Zuzana Lapčíková.

Grzegorz Piotrowski Quintet (PL)

Mladý poľský saxofonista a skladateľ Gregorz „Grzech“ Piotrowski sa počas ostatných festivalových ročníkov predstavil v Košiciach s rôznymi projektmi, ktorých spoločným menovateľom vždy bola hudobná osobitosť a jedinečnosť. Mnohí máte iste v pamäti jeho minuloročné vystúpenie s jeho ostatným projektom Emotronica. V rámci jubilejného ročníka festivalu predstaví Grzech svoj nový, medzinárodný projekt, ktorý žánrovo predstavuje plavbu v modernejších, nu-jazzových, respektívne elektro-jazzových vodách.

Attila Lászlo & Kalman Oláh Quartet (H)

Títo dvaja nestori maďarskej jazzovej scény spolu pôsobia už viac ako dve dekády. Prvýkrát sa spolu „zrazili“ vo formácii Things, kapely, ktorú Lászlo fromoval spolu s Tonym Lakatosom. Attila Lászlo počas svojej doterajšej kariéry spolupracoval so spektrom špičkových hudobníkov z celého sveta. Za všetkých menujme napríklad Boba Mintzera, Davida Friedmana, Randyho Breckera, alebo Tommyho Campbela.

Repertoár kvartetu, v ktorom popri Lászlovi a Oláhovi figuruje bubeník András Mohay a basista Béla Lattman pozostáva zväčša z autorských skladieb oboch ústredných osobností, no figuruje v ňom takisto niekoľko štandardov. Moderný, komorný jazz výrazne ovplyvnený individualitami jednotlivých hudobníkov...

Mike Stern Band feat. Didier Lockwood (USA, FR)

Nepochybne najväčší bonbónik úvodného večera festivalu. Jeden z najrešpektovanejších jazzových gitaristov súčasnosti, Mike Stern. Prominentný hudobník, štyrikrát nominovaný na cenu Grammy, ktorý má vo svojom hráčskom portfóliu zapísanú spoluprácu s Milesom Davisom, George Colemanom, Arturom Sandovallom, či Jacom Pastoriusom predstaví v Košiciach aj skladby zo svojho minuloročného titulu Big Neighborhood. Na pódiu mu okrem basgitaristu Alaina Carona a bubeníka Lionela Cordewa bude robiť spoločnosť nikto menší ako renomovaný francúzsky huslista Didier Lockwood. Rodák z mesta Clais, bývalý člen legendárnych art/progressive rockových formácií Uzeb a Magma, aktívny ako v rámci jazzu, tak i klasickej a filmovej hudby a uznávaný pedagóg, má na svojom konte vyše tri tisícky vystúpení, tri svetové turné a participoval na nakrúcaní takmer stovky albumov...

13.11  -  Jazz FOR SAle II.

JazzPlaysEurope Laboratory (CZ, SK, F, B, NL, PL)

Projekt fungujúci od roku 2007 združuje vo svojom obsadení jazzových hudobníkov zo šiestich navzájom susediacich krajín. Aj napriek relatívne krátkemu obdobiu svojej existencie má formácia za sebou už niekoľko mimoriadne úspešných vystúpení v rôznych kútoch Európy. Podľa slov jeho členov je hlavným cieľom zoskupenia vytvoriť dlhodobú spoluprácu medzi lokálnymi a regionálnymi hudobníkmi, hudobnými kolektívmi a organizátormi festivalov a hudobných podujatí, s cieľom podporiť vybudovanie zázemia pre produkciu súčasnej jazzovej hudby v Európe.

KLB Trio (HU)

Predstavovať bližšie toto v Košiciach mimoriadne populárne maďarské zoskupenie by bolo snáď nosením dreva do lesa. Formácia, ktorá vznikla na troskách známeho Kaltenecker Tria, v čele s klávesistom a skladateľom Zsoltom Kalteneckerom, ktorému na pódiu sekundujú gitarista Peter Lukács, známy z projektu European Mantra a talentovaný bubeník Gergo Borlai, produkuje dravú, nadžánrovú hudbu, ktorá by bolo možné označiť ako progresívny jazz / fusion. Nápadité kompozície a vynikajúce inštrumentálne výkony hudobníkov sú zárukou, že počas ich setu sa nudiť rozhodne nebudete...

Pavel Jakub Ryba Band (CZ)

Sympatický Kutnohorčan a jeden z najuznávanejších českých basgitaristov je v Košiciach v podstate ako doma. Sídli tu jeho domovské vydavateľstvo (Hevhetia) a má tu aj pomerne slušnú základňu fanúšikov. Na rozdiel od minulých rokov sa tentoraz na JazzFORSAle predstaví so svojim novým, rozšíreným ansámblom, s ktorým zrealizoval aj svoj zatiaľ posledný, koncertný album s názvom The Castle – záznam z koncertu kapely v rámci pravidelných koncertných večerov na pražskom hrade s názvom Jazz na hradě, nad ktorými drží záštitu sám český prezident Klaus.

Anna Maria Jopek (PL)

Krása a talent v jednej osobe. Talentovaná poľská speváčka patrí už niekoľko rokov medzi najpopulárnejšie osobnosti jazzovej scény u našich severných susedov, pričom jej produkcia s úspechom zarezonovala aj v zahraničí (spomeňme napríklad jej spoločný album s Patom Methenym s názvom Upojenie, ktorý sa vzhľadom na obrovský záujem poslucháčov nedávno dočkal aj reedície). Jej hudba v sebe spája prvky

20.11  -  Jazz FOR SAle III.

Vertigo (CZ)

Jedna z najlepších českých jazzových formácii súčasnosti. Mladá, energická kapela, ktorá ako inšpiráciu udáva osobnosti ako A. Scriabin, C. Debussy, T. Monk, Ch. Mingus, M. Davis, O. Coleman, no takisto i Bjork, Billa Frisella, Johna Zorna, či Radiohead. Vertigo Quintet vznikol koncom roka 2002 ako projekt hudobníkov so zámerom hrať vlastnú hudbu, čoho výsledkom je atmosférický mix drum & bass a moderného jazzu aký poznáme napríklad z katalógu vydavateľstva ECM.

Leszek Mozdzer Dream Team (PL)

Iba zriedkakedy človek natrafí na tak komplexnú hudobnú osobnosť, akou je rodák z Gdaňska – Leszek Mozdzer. Vynikajúci inštrumentalista, invenčný skladateľ, aranžér, producent s nebývalo širokým hudobným záberom – od klasickej, cez filmovú a scénickú hudbu, jazz, rock i pop... Po dvoch mimoriadne úspešných sólových vystúpeniach tentoraz Leszek prinesie do Košíc svoj „tím snov“ – spoločný projekt s renomovaným dánskym kontrabasistom Larsom Danielssonom a izraelským perkusionistom Zoharom Frescom. Produkciu tria je možné iba ťažko presne zadefinovať – odrážajú sa v nej vplyvy spektra rôznych žánrov – od klasickej hudby, cez jazz až po world music. Každý z troch albumov – dvoch štúdiových a jedného koncertného, ktoré má zoskupenie na svojom konte zaznamenalo u odbornej i poslucháčskej verejnosti mimoriadny úspech. Bezpochyby jeden z najväčších ťahákov festivalu...

Matúš Jakabčic Big Band (SK, CZ)

Prominentné jazzové zoskupenie vedené uznávaným gitaristom a skladateľom Matúšom Jakabčicom. Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band" sa po prvýkrát verejnosti predstavil v roku 2004 na festivale v Pøerove. V roku 2005 (ešte pod názvom "Československý Big Band M.Jakabčica") účinkoval na festivaloch "Jazzfest Brno", "Jazz Goes To Town" (Hradec Králové), "Jazz For Sale" (Košice), "Pet Jazz" (Bratislava). V roku 2006 big band účinkoval na jazzovom festivale a workshope v Prešove, spolu so saxofonistom svetového formátu Harry Sokalom v divadle Aréna v Bratislave a v ORF Radiokluturhaus vo Viedni. ORF vysielal koncert na rozhlasovej stanici Ö1 a v ďalších krajinách Európy v rámci EBU.

"Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band" sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti. ažiskom repertoáru big bandu sú skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov. Tohto roku je jeho program obohatený o sklady z projektu "Blázni z Chelmu", na ktorom sa autorsky okrem M. Jakabčica podieľa aj Erik Rothenstein. Orchester má v repertoári aj Ellingtonovu/Strayhornovu "The Nutcracker Suite" - Ellingtonovo a Strayhornovo spracovanie Čajkovského Luskáčika.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk