magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ARCHITECTURE . SK 05/09 1. úroda
@ Kultúra -> Podujatia      Nov 08 2010 - 09:52 GMT

V dňoch 5. až 30. novembra 2010 sa koná v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach výstava 1. časti prác slovenských architektov a študentov architektúry, vybraných v celoštátnom dokumentačno-prezentačnom projekte, mapujúcom tvorbu slovenskej architektúry v rokoch 2005 - 2010. Výstava s názvom ARCHITECTURE.SK.05/10 - 1. úroda priblíži verejnosti prostredníctvom plagátov spolu 60 diel a projektov stavieb všetkých druhov - od rodinných domov cez občianske stavby po rekonštuované stavby a exteriérové úpravy, ktoré vybrala odborná porota. V porote pracovali Ivan Gürtler, Martin Mašek, Imrich Pleidel, ¼ubomír Závodný a ¼ubica Fábri ako predsedníčka poroty. Medzi prácami sú zastúpení architekti a architektonické ateliéry zo všetkých regiónov Slovenska, ako aj školské projekty študentov architektúry zo všetkých VŠ v SR, zameraných na vzdelávanie architektov.

Projekt ARCHITECTURE.SK.05/10 pokračuje zberom prác v druhej časti s uzávierkou do 15. 12. 2010. Verejná prezentácia týchto prác na výstave s titulom ARCHITECTURE.SK.05/10 - 2. úroda a zasadanie výberovej poroty sa uskutoční 21. 1. - 27. 2. 2011 v Stredoslovenskej galérii v Banskej bystrici. Po výbere reprezentatívnej kolekcie prác z tejto časti pripravujú organizátori komplexnú putovnú výstavu vo viacerých mestách Slovenska a v zahraničí, ktorá začne premiérou v máji budúceho roku v Bratislave počas festivalu súčasnej architektúry ARCHDAYS 2010. Vydanie odbornej publikácie je plánované na záver roka 2011.

Projekt ARCHITECTURE.SK.05/10 začalo realizovať združenie Design Slovakia začiatkom roku 2009 s cieľom systematicky a pravidelne dokumentovať a predstavovať súčasnú tvorbu architektúry na Slovensku. Kurátorka a manažérka projektu ¼ubica Fábri: "Na Slovensku absentujú verejné komplexné prezentácie súčasnej architektúry, ktoré by pomáhali komunikovať tvorbu architektúry voči širšej verejnosti komplexne - v celom spektre jej rozsahu a rozmanitosti, a súčasne umožňovali otvorenú konfrontáciu a komunikáciu medzi tvorcami navzájom. Náš projekt nadväzuje na tradíciu salónov architektúry, ktoré sa na Slovensku konali na prelome 90. rokov minulého storočia a aké dlhodobo organizujú napríklad naši kolegovia v Česku. S rozdielom, že okrem celoplošného zberu a zverejnenia považujeme za dôležité aj selektovať a vyhodnocovať - s pomocou fundovanej odbornej poroty zostaviť reprezentatívnu kolekciu, ktorá predstaví tvorbu architektúry v čo najširšom zábere čo do spektra stavieb, autorov i regionálnej príslušnosti. V budúcnosti plánujeme realizovať pokračovania projektu každé dva roky pod názvom Salón architektúry. Študentské práce a práce autorov do 35 rokov, registrované v projekte za roky 2005 - 2010, automaticky postupujú do súťaže YAP.SK.2010 - Cena pre mladých architektov do 35 rokov, ktorá bude vyhodnotená v máji 2011. Verím, že sa nám týmto podarí založiť tradíciu systematickej a pravidelnej podpory mladých talentov."

Účasť na projekte ARCHITECTURE.SK.05/10 je podmienená aktívnym prístupom autorov, ktorí môžu do 2. časti projektu registrovať diela alebo projekty z rokov 2005 - 2010 ešte do 15. 12. 2010 v siedmich rôznych kategóriách. Všetky registrované práce zverejňujú organizátori priebežne na www.designin.sk v rubrike architecture.sk. Paralelne prebieha aj dokumentačno-prezentačný projekt INTERIOR.SK, zameraný na mapovanie a propagovanie tvorby interiérov a dizajnu v SR - výstavu tvorby z rokov 2008 - 2010 plánujú organizátori na jar roku 2011. "Založením tradície komplexného zberu, dokumentácie a prezentácie tvorby architektúry, interiérov a dizajnu v SR smerujeme k vytvoreniu virtuálneho múzea týchto disciplín. Množstvo prác a autorov, ktoré momentálne predstavujeme na internete tvorí solídne zdokumentovanú a rozsiahlu zbierku, ktorá sa môže stať základom depozitu budúcej zbierkovej a prezentačnej galérie súčasnej slovenskej architektúry a dizajnu," dopåňa ¼ubica Fábri, riaditeľka združenia Design Slovakia.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk