magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Matúš Lányi - Nový zákon - výstava obrazov
@ Kultúra -> Výstavy      Nov 18 2010 - 14:31 GMT

Východoslovenská galéria, Hlavná 27, 040 01 Košice, výstavná sieň, kurátorka: Dáša Uharčeková–Pavúková. Vernisáž: 18. 11. 2010 o 16.00 h. Trvanie výstavy: 18. 11. 2010 - 10 . 12. 2010  

Autor prezentuje veľkorozmerné  plátna rozdelené do dvoch cyklov  –EVANJELIUM   A ZJAVENIE, vytvorené v rokoch 2007–2008. Lányiho diela  spájajú v sebe dve polohy súčasnej komunikácie. Jazyk literárny kde ako podklad  a východisko  slúži biblický text  a jazyk „ počítačový“ , kde vychádza z užívateľského prostredia Windows.

Spracovaním týchto podkladov  predkladá  a tlmočí    biblické náboženské pravdy do jazyka „novej biblie“.   Hlboký symbolizmus,  prenáša  s ľahkosťou, do sveta novej gramotnosti .

Každý obraz je zároveň  položením ťažkej otázky a hľadaním odpovedí. Autor ich nenachádza a ponecháva  na nás kde nájsť správne riešenie a otvára cestu.

Diela plné otáznikov,  symbolickej transkripcie,   s cielenou výpovednou hodnotou  sa dotýkajú mnohých otázok života . Netvária sa  primárne ako hlboké posolstvo v čom je ich sila a prístupnosť pre súčasného človeka.

Dáša Uharčeková–Pavúková


  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk