magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prvé oficiálne stretnutie Pentapolitany v novodobej histórii
@ Aktuálne -> Politika      Feb 23 2011 - 14:22 GMT

Primátori Pentapolitany, čiže piatich východoslovenských miest - Košíc, Prešova, Bardejova, Levoče a Sabinova - na dnešnom stretnutí oficiálne podporili koncept obnovenia spolupráce, ktorý na nižších úrovniach pracovných skupín existuje už dva roky.

„Novodobé partnerstvo a spolupráca boli budované zdola, čo je predpokladom pre úspech tohto projektu. Spolupráca, ktorá má v tomto momente významný kultúrny a historický rozmer, sa môže v budúcnosti premietnuť aj do hlbšej ekonomickej spolupráce medzi našimi mestami," skonštatoval Richard Raši, primátor mesta Košice, po stretnutí. Myšlienkam spolupráce, ktoré boli na stretnutí odprezentované členmi tímu EHMK 2013, n.o. vyjadrili všetci zúčastnení zástupcovia bývalých kráľovských miest podporu.

„Chceme zapojiť Prešovský región do projektu Košice INTERFACE 2013 a tým rozšíriť efekty projektu na územie celého východného Slovenska," uviedla Alena Vachnová, výkonná riaditeľka Košice 2013, n.o..


S nadšením bola prijatá predovšetkým možnosť participácie na nadchádzajúcich Majstrovstvách sveta v hokeji zo strany jednotlivých miest: „Vítame túto spoluprácu, budeme ju podporovať a už teraz pripravujeme konkrétne aktivity, ktorými sa mesto Prešov bude môcť do kultúrneho programu počas MS 2011 zapojiť," potvrdil viceprimátor Prešova, René Pucher.


Primátori Bardejova, Levoče a Sabinova tieto slová tiež potvrdili a vyjadrili plnú podporu obojstrannej spolupráci, ktorá už bude ďalej koordinovaná prostredníctvom kultúrnych referátov jednotlivých magistrátov avšak už s puncom oficiality, ktoré jej dalo dnešné stretnutie hláv bývalých kráľovských miest Východného Slovenska.
Táto spolupráca prejde testom už v priebehu nasledujúcich mesiacov počas prípravy kultúrnych podujatí počas MS 2011.

 
Primátor mesta Košice vyjadril očakávanie, že „aj po skončení MS v hokeji bude spolupráca na kultúrnych aktivitách v jednotlivých mestách pokračovať až vybudovanie fungujúcej spolupráce medzi 5 bývalými kráľovskými mestami na úrovni kultúrnych projektov a v oblasti cestovného ruchu v roku 2013, keď sa Košice stanú európskym hlavným mestom kultúry."

Zdroj: http://www.kosice2013.sk/sk/clanok/prve-oficialne-stretnutie-pentapolitany-v-novodobej-historii

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk