magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Stretnutie s Rómami, ktorí môžu ísť príkladom
@ Aktuálne -> Politika      Feb 25 2011 - 07:22 GMT

Práca, bývanie, vzdelanie a voľný čas. Štyri základné atribúty, ktoré rozhodujú o kvalite života každého z nás. Ak sú v rovnováhe, môžu významne zlepšiť naše životy. 21 Rómov z Luníka IX si našlo prácu v spoločnosti U. S. Steel Košice a teraz má veľkú príležitosť vďaka stabilnému príjmu myslieť aj na ostatné atribúty – splniť si záväzok voči mestu Košice platením nájomného a záväzok voči svojim deťom zabezpečením ich vzdelania.

Týmito slovami sa na Luníku IX prihovorila Rómom z jednej z troch skupín, zapojených do úspešného projektu americkej oceliarenskej spoločnosti nazvaného Rovnosť príležitostí, viceprimátorka Renáta Lenártová. Ïalšie dve skupiny Rómov pôsobia v rámci spomenutého projektu v Šaci a vo Veľkej Ide už od roku 2002. Práca v oceliarňach je pre nich základom, aby sa plnohodnotne začlenili do spoločnosti. A čo je ešte dôležitejšie, môžu ísť tak príkladom ostatným rómskym spoluobčanom, čo od nich podľa vyjadrení viceprezidenta U. S. Steel Košice Martina Pitoráka aj viceprimátorky Renáty Lenártovej očakáva zamestnávateľ aj Mesto Košice.


Mesto Košice a americká spoločnosť budú v tomto projekte ďalej koordinovať svoj postup, aby Rómovia zapojení do tohto projektu postupne zhodnocovali príležitosť pracovať v prospech svojich rodín a kvality ich života. Obidva subjekty budú spoločne hľadať a realizovať riešenia, ktoré umožnia Rómom pracujúcim v U. S. Steel Košice inšpirovať ostatných z rómskej komunity, že existuje riešenie ich problémov a že ich musia hľadať predovšetkým sami v sebe. Mesto Košice plánuje vytvoriť týmto zodpovedným Rómom také podmienky, aby ostatní pochopili, že sa vyplatí ich nasledovať.

Zdroj:http://www.kosice.sk/article.asp?id=9217

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk