magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Architekti odmietajú Lazárove reči o diletantstve
@ Aktuálne -> Politika      Apr 14 2011 - 10:13 GMT

Kauza súťaže na prestavbu amfiteátra

Slovenská komora architektov odmieta vyjadrenia košických radných, ktorí prednedávnom kritizovali architektonické súťaže na projekty mesta kultúry. Podľa radnice príprava prebiehala diletantsky a budovali sa vzdušné zámky. Bývalý splnomocnenec Bauer má vrátiť 10-tisíc eur, ktoré dostal jeden z víťazov. Architekti to považujú za absurdné.

KOŠICE. Mesto žiada vrátenie 10-tisíc eur, ktoré získal víťaz architektonickej súťaže prestavby amfiteátra. Vrátiť ich má Rudolf Bauer (KDS), ktorý pôsobil ako splnomocnenec pre investičné akcie mesta kultúry.

„Mal by nám vrátiť peniaze, ktoré neúčelne vyplatil výhercom súťaže, ktorá je nám dnes nanič," povedal nedávno viceprimátor Ladislav Lazár (Smer). Amfiteáter sa mal pôvodne zastrešiť za 8 miliónov eur, no podľa radnice by stála prestavba podľa víťazného návrhu až 30 miliónov eur.

Bauer označil požiadavku radnice za absurdnú.

Kováč: Košice tvoria trpké dejiny

Rovnaký názor má aj člen predstavenstva Slovenskej komory architektov (SKA) Bohumil Kováč. „Do trpkých dejín slovenskej architektúry, ale aj demokracie sa dostane správa, že Košice žiadajú vrátenie 10-tisíc eur, ktoré boli 'neúčelne použité v súvislosti s architektonickými súťažami'. Práve usporiadanie súťaže je prejavom kultúrnej vyspelosti mesta." Podľa neho boli navyše odmeny v košických súťažiach na úrovni cien zo socializmu.

Kováč zdôrazňuje, že je bežné, keď sa kvôli finančným možnostiam nerealizuje víťazný návrh. "Zákon priamo predpokladá situáciu, že ak vyhlasovateľ súťaže v rokovaní nedosiahne s autorom návrhu na 1. mieste dohodu, osloví v poradí ďalšieho účastníka súťaže. Takto sa víťazný návrh dostane len do učebníc dejín architektúry a mesto zrealizuje iný, cenovo prijateľnejší návrh. Takýto postup vôbec nemožno označiť ako zlyhanie poroty alebo dokonca vyhlasovateľa. Najlepší príklad máme v Bratislave - stavbou storočia sa stal Nový most, ktorého návrh však nevyhral súťaž, bol štvrtý. Jeho realizácia však bola uprednostnená z ekonomických hľadísk."

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5850983/architekti-odmietaju-lazarove-reci-o-diletantstve.html#ixzz1JU2StRvb

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk