magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pamätník je už opravený
@ Aktuálne -> Rôzne      May 26 2011 - 05:01 GMT

V posledný januárový deň sa stal pamätník obetiam električkovej nehody na Pajorovej ulici terčom vandalov. Jeho autor Zbigniew Nišponský Gut prisľúbil, že keď sa oteplí opraví ho. Pri práci mu pomáhali aj náhodní okoloidúci.

30. októbra 1978 sa v rannej špičke v Košiciach vykoľajila električka smerujúca z kopca od nemocnice k amfiteátru. Desivá nehoda skončila so smutnou bilanciou deviatich mŕtvych, desiatich ťažko zranených a osemdesiatich ľahko zranených. Mestská časť Košice-Staré Mesto dala vyhotoviť pamätník obetiam tohto nešťastia, ktorý bol slávnostne odhalený  v deň tridsiateho výročia tragédie 30.10.2008.

Trvalo to presne dva roky a tri mesiace kým pamätník neskrížil cestu vandalom. Jeho autor Zbigniew Nišponský Gut sa len s ťažkým srdcom pozeral na to, čo ostalo z jeho diela. Ulomené kusy pozbieral s tým, že keď sa oteplí, pokúsi sa pamätník opraviť.

„Našiel som štyri najväčšie dielce, ktoré som zlepil špeciálnym pružným lepidlom odolným voči zime aj vode. Trvalo mi to tri dni“ povedal majster Nišponský Gut. „Snažil som sa dať to dokopy tak, aby sa na to dalo pozerať. Pri práci mi pomáhali aj neznámi okoloidúci.“ Vďačne mu pridržiavali odlomené kusy a čistili pamätník.

„Teraz už mám dobrý pocit“ dodáva umelec porovnávajúc zrekonštruovaný pamätník z okamihom, keď ho v januári uvidel úplne dotlčený.

Zdroj

http://www.kosice-city.sk/clanky-detail/pamaenik-je-uz-opraveny/

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606