magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Moderná Popoluška na Zlatej Idke
@ Kultúra -> Podujatia      Aug 05 2011 - 14:42 GMT

V poradí už siedmy medzinárodný letný tábor pre umelecky nadané deti organizuje ženské občianske združenie Soroptimist International club Košice (SI). Tábor sa začína v nedeľu 7. augusta 2011 v rekreačnom zariadení na Zlatej Idke.Počas celého týždňa bude 22 detí  vo veku 10-15 rokov z Česka, Poľska, Ukrajiny a Slovenska pod dohľadom skúsených lektorov rozvíjať svoje schopností vo výtvarnom umení, hudbe, tanci a speve.   

„Poslaním nášho tábora nie je len prehlbovanie zručností a praktických skúseností detí, ale vhodnou formou ich oboznámiť s kultúrou iných krajín, umožniť im spoznať náš kraj a mesto. Pomocou tvorivých činností im zmysluplne vyplníme voľné prázdninové chvíle,“  povedala prezidentka košického Soroptimistklubu PhDr. Katarína Čižmáriková a dodala, že okrem hier v lesnatom prostredí pod Kojšovskou horou pripravili pre účastníkov tábora poldňovú návštevu Košíc.   


Tábor pre umelecky nadané deti vždy vrcholí záverečným predstavením na určitú tému. Tento rok skupina lektorov pod vedením PhDr. Kláry Samuelisovej, ktorá sa celý život venuje výchove mladých výtvarných talentov, chce s deťmi nacvičiť muzikál o Popoluške: „Nebude to klasika, ale pohľad na Popolušku očami súčasných detí, vychovaných na Harrym Potterovi. Deti samy vymyslia a namaľujú scénu, masky, nacvičia tance i hudbu v podaní táborového orchestra.“

Výsledok svojej týždňovej práce predvedú na záverečnom večere rodičom a členom košických spoločenských klubov. Tohtoročný tábor podporí aj ústredie SI finančným príspevkom  z Action foundu.  

Soroptimist International (SI) je nezisková, apolitická, nevládna organizácia žien, ktorej hlavnými cieľmi je pomáhať a zvyšovať úroveň žien v profesijnom a súkromnom živote, realizovať a podporovať mierové, humanitné a charitatívne projekty na celom svete. Vznikla  v kalifornskom Ocklande (USA) v roku 1921, o dva roky neskôr už aj v Európe.

Soroptimist club je jedna veľká  rodina a jej členkami sú profesijne úspešné ženy, napr. Margaret Thatcher, kráľovná Beatrix, Dorothy Kissinger a iné. SI má vo svete veľmi vysoký kredit a zastúpenie aj v UNESCO

Na Slovensku bol prvý klub založený  v júni 1995 v Bratislave, v roku 2001 nasledovala Žilina. Oficiálne prijatie (tzv. charter) členiek košického klubu do celosvetovej organizácie sa konalo 4. októbra  2003. Pomáha a podporuje ženy, deti, charitatívne projekty, má záštitu nad ZŠ Krosnianska 4 v Košiciach, kde sa venujú alternatívnemu vzdelávaniu všeobecne intelektovo nadaných detí. 
 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk