magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Silvayovci a Košice 2013 ovládli na jeden deň Český Krumlov
@ Kultúra -> Koncerty      Aug 24 2011 - 09:57 GMT

Košice, ako budúce Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) v roku 2013 sa predstavili v druhom najnavštevovanejšom meste Českej republiky, v Českom Krumlove, počas tzv. Slovenského dňa. Ako hrdý nositeľ tohto titulu tam nesmeli chýbať a spolu s umeleckým vyslancom, skupinou Silvayovci, pripravili návštevníkom tohto mesta nezabudnuteľný zážitok a originálnu pozvánku do Košíc.

V rámci XX. ročníka prestížneho Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov, sa 13. august niesol v znamení Slovenska, slovenskej kultúry a gastronómie. Samotnému večernému programu predchádzal celodenný program v uliciach a na hlavnom námestí mesta, kde nesmeli chýbať ani Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. V spolupráci s mestským klastrom cestovného ruchu Košice - Turizmus (VisitKosice.eu) a Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch (SACR) predstavili Košice ako atraktívnu destináciu, ktorá nie je až tak ďaleko, ako sa zdá a kam sa určite oplatí prísť, a to nie „len" za kultúrou.
Hudobným, umeleckým vyslancom sa tentokrát stala košická skupina Silvayovci, ktorá prepája tradičné (cimbalová hudba) s moderným (skladby od Michaela Jacksona, Roberta Milesa či Prodigy a podobne). Silvayovci sú jedinečná a originálna formácia cimbalovej hudby a potvrdili to aj v konkurencii ostatných hudobných zoskupení. Na jeden deň doslova ovládli Český Krumlov. Ich autorské spracovanie známych melódií, v kombinácii s tradičnými slovenskými nástrojmi vzbudili medzi turistami mimoriadny záujem, a to ako v uliciach mesta, tak aj na hlavnom pódiu. Vystúpenia Silvayovcov sprevádzal potlesk a nadšené reakcie. „Tak ak toto máte u vás v Košiciach, tak my sa tam určite prídeme pozrieť. A možno aj skôr, ako v tom roku 2013," neubránil sa nadšenej reakcii jeden z návštevníkov pochádzajúci z Rakúska.


 destiná„V hudobnej skupine Silvayovci sa odráža idea projektu, Košice Interface (ako bod spojenia, priestor pre kreativitu a inováciu), prepájať tradičné s moderným, a preto sme radi, že sa táto voľba stretla s takým nadšeným prijatím. ¼udia tancovali počas ich hry na uliciach, pristavovali sa a na chvíľu sme dokonca týmto naším programom prerušili premávku. Určite zvažujeme aj ďalšiu spoluprácu s touto súrodeneckou skupinou na obdobných prezentáciách Košíc ako modernej destinácie doma aj v zahraničí," opisuje Peter Germuška, manažér pre rozvoj turizmu a destinačného manažmentu, Košice 2013, n.o.

Titul EHMK je značka, ktorá v zahraničí rezonuje a najmä Európania vedia, čo od nej môžu očakávať. Pristavovali sa sprievodcovia turistických skupín, ktorí prepájali prezentáciu Košíc, ako EHMK s neďalekým Linzom, ktorý tento titul niesol v roku 2009. Česi sa o projekt zaujímali o to viac, že ich Plzeň sa stane EHMK v roku 2015. „Istým spôsobom sa prepojenie tradičného a moderného v hudbe môže rovnať inovácii. Priniesli sme do Českého Krumlova kúsok kreatívnych Košíc a návštevníci mesta ho nadšene prijali," ukončuje Peter Germuška.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk