magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

41. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola
@ Kultúra -> Koncerty      Sep 12 2011 - 09:42 GMT

Štátna filharmónia Košice už štyridsať rokov prináša na Východ Slovenska aj kvalitné organové umenie. Tak ako každý september, opäť rozozvučia košické organy a organy v Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Rožňave a v Poprade prominentní umelci v rámci 41. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola. Festival, ktorý nesie meno svojho zakladateľa a významného organového virtuóza, vstupuje do piatej dekády svojej existencie a je najstarším podujatím tohto druhu na Slovensku.

Festival otvorí 14. 9. recitálom v Dóme sv. Alžbety Irena Chøibková,organistka Baziliky sv. Jakuba v pražskom Starom meste. Na otváracom koncerte festivalu uvedie francúzsku, českú a slovenskú organovú tvorbu a dve diela J. S. Bacha. Program koncertu v Kežmarku (16. 9.) prispôsobila I. Chøibková historickým nástrojom: v prvej polovici koncertu zaznejú diela barokových majstrov na vzácnom barokovom organe v Drevenom artikulárnom kostole, druhá polovica koncertu v Novom evanjelickom kostole ponúkne romantické a novoromantické skladby na krásnom nástroji z konca 19. storočia.

Dánska organistka Bine Katrine Bryndorf,ktorá bude druhou účinkujúcou na festivale, je profesorkou organovej hry na Kráľovskej dánskej akadémii v Kodani. Študovala na prestížnych školách vo Viedni, Paríži a Bostone, má za sebou mnohé medzinárodné úspechy. Košičanom sa predstaví 20. 9. v Dóme sv. Alžbety, druhý koncert zahrá 22. 9. v Spišskej Novej Vsi, v Evanjelickom kostole.

Slovenskú organovú školu bude zastupovať Martin Bako,…titulárny organista Dómu sv. Martina v Bratislave. Keďže je známy aj ako skvelý improvizátor, improvizácie zaradil aj do programov svojich festivalových koncertov v Rožňave (22. 9.) a v Kostole sv. košických mučeníkov v Košiciach – Nad jazerom (25. 9.).
Posledný koncert festivalu bude patriť mladému nemeckému talentu – Marcovi Jacquetovi, ktorý je čerstvým víťazom Medzinárodnej organovej súťaže v švajčiarskom Zürichu. Koncert 27. 9. v Popradskej konkatedrále zostavil z tvorby J. S. Bacha i menej známych autorov (Berveiller, Alain).

Zdroj:http://www.musicone.sk/41-medzinarodny-organovy-festival-ivana-sokola/

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk