magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Projekty Stvoriteľa / stvoriteľa/
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Sep 12 2011 - 13:30 GMT

Spolupráca dvoch autoriek, tak  rozličných profesii ako je matematička a výtvarníčka, sa môže na prvý pohľad zdať ak nie nemožná, tak aspoň  problematická. Ale výstava Projekty Stvoriteľa / stvoriteľa /, ktorú pripravili autorky Daniela Velichová a Lýdia Jergušová-Vydarená na pôde Východoslovenskej galérie v Košiciach v dňoch 14. 9. až 12.10.2011, svedčia o tom, že to možné je a je to dokonca prínosné pre obidve oblasti vedy aj umenia.

Názov výstavy, ktorej súčasťou  je tlačený text prednášky Daniely Velichovej a grafiky, kresby a maľby Lýdii Jergušovej- Vydarenej, napovedá, že autorky sa zaoberajú TVORBOU, tvorbou Stvoriteľa, ktorý vytvoril jednotlivosti sveta a tvorbou stvoriteľa, ktorý sa pokúša tieto zdokumentovať. Či už výtvarnými prostriedkami, alebo pomocou matematiky .

Hľadanie pravdy o svete a našom bytí je to spoločné, čo obe autorky spája. Len formy prístupu k danej problematike sú rozdielne. Matematik si stanoví hypotézu, ktorú sa snaží  dokázať vzorcami, grafmi a p., výtvarník, precítiac skutočnosť, zobrazuje túto na obraze, grafike soche.
Na výstave sa môžeme presvedčiť,  že kým k dôkazom o rozličnosti v matematike „stačí“ jedna rovnica a dosadzovaním rôznych hodnôt dosiahne sa množstvo alternatív, vo výtvarnom umení je potrebné realizovať niekoľko kusov diel, aby bola divákovi ozrejmená úvaha o rozdielnosti.

Prepojenie pohľadu vedy a umenia na ten istý tvorivý problém, jeho riešenie a jeho výsledok, je mottom výstavy Projekty Stvoriteľa /stvoriteľa/.
Lýdia Jergušová-Vydarená

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk