magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Biela noc privíta svetové hviezdy súčasného umenia
@ Kultúra -> Podujatia      Sep 30 2011 - 16:21 GMT

Druhý  ročník Bielej noci v Košiciach si nenechajú ujsť svetové hviezdy súčasného umenia. Do Košíc zavíta nórsky umelec Rune Guneriussen, ktorý v mestskom parku netradične prepojí interiérové lampy s prírodou. Mexičan Miguel Chevalier návštevníkov Bielej noci prevedie virtuálnou záhradou, v ktorej rozkvitnú gigantické pixelové kvety. Špičková francúzska tanečníčka Catherine Langlade zaujme digitálnou pohybovou hrou. 

Nórsky umelec Rune Guneriussen je známy svojimi inštaláciami site specific v prírode. Jeho obľúbenými objektami sú stoly, lampy, stoličky a iné úžitkové objekty, ktoré inštaluje a následne fotografuje od roku 2005 po celom svete.

Objekty umiestňuje do rôznych prírodných scenérií, ktoré tak nadobúdajú jedinečný rozprávkový nádych plný poézie. Každá Runeho inštalácia je unikátna, vymyslená pre dané miesto, v ktorom zachytáva jedinečnosť priestoru a rozpráva v ňom vždy iný príbeh. Druhou a veľmi podstatnou etapou jeho tvorby je fotografia, ktorá ostáva jediným zhmotnením každej jeho umeleckej inštalácie,“ povedala kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková. S najväčším ohlasom sa stretlo jeho dielo „Nezhasínajte“, ktoré bolo súčasťou Bielej noci v Paríži v roku 2009. Išlo o jedno z jeho najrozsiahlejšich diel, s ktorým sa preslávil na celom svete. Viac informácii o umelcovi nájdete na jeho web stránke: http://www.runeguneriussen.no/ 

Po veľkom celosvetovom úspechu s inštaláciou "Sur-natures", ktorá vykresľuje virtuálne záhrady, prichádza Miguel Chevalier do Košíc s novou interaktívnou inštaláciou s názvom "Fractal Flowers", ktorá predstavuje novú generáciu kvetov a virtuálnych záhrad. 

„Inštalácia ‚Fractal Flowers‘ znázorňuje gigantické fraktálne kvety rôznych farieb a foriem, ktoré bez prestania rozkvitajú vďaka veľmi technicky náročnému softvéru. Pestrofarebné kvety reagujú na pohyb diváka, ktorý štartuje proces vývoja a rozkvitania. Najprv vidíme virtuálne zrniečka, ktoré následne rastú, vyvíjajú sa, pučia, kvitnú, a napokon umierajú,“ prezrádza Z. Pacáková, podľa ktorej sa táto pixelová, digitálna záhrada stala ikonou digitálneho umenia a je pre neziskovú organizáciu Košice 2013 veľkou cťou, že ju na tohtoročnej Bielej noci 1. októbra 2011 môžeme privítať aj v Košiciach. 

Corps Complices je interaktívna pohybová hra francúzskej tanečníčky Catherine Langlade. Dôležitú úlohu tu zohrávajú gestá, cirkulácia v priestore, energia a hravosť pohybu. Vizuálna grafika projektu je vytvorená francúzskym umelcom v-i-n-c-e-n-tom, ktorý všetky tieto pohybové a fyzické aspekty preniesol do lákavého podvodného morského sveta plného fantastických podmorských živočíchov. 
 
„Interaktívna inštalácia Corps Complices už precestovala viacero svetových miest a po jej poslednom veľkom úspechu, ktorý zožala na svetovej výstave v Shanghaji, poputuje priamo do Košíc, kde bude vystavená počas Bielej noci, 1. októbra 2011," dodala Z. Pacáková. 

Prvý ročník Bielej noci, ktorý sa uskutočnil 2. októbra 2010 v Košiciach, sa stretol s mimoriadnym záujmom verejnosti. Jedinečný večer si nenechalo ujsť takmer 20 tisíc návštevníkov z celého Slovenska. Zámer organizátorov, sprístupniť súčasné umenie v netradičných priestoroch, sa vydaril. Návštevníci mohli od 19:00 do 02:00 hod. rána obdivovať jedinečné interaktívne inštalácie mladých kreatívnych umelcov. Rozprávkovo pôsobil najmä mestský park, v ktorom Peter Vrábeľ umiestnil 5000 svetielok na plastových lyžičkách. Odborná verejnosť ocenila dramaturgiu i výber umelcov. Vidieť v jeden večer a celú noc tvorbu celej generácie slovenských umelcov, ako napr. Miry Gáberovej, Petra Kalmusa, Lucie Dovičákovej, Ingrid Višňovskej alebo Petra Vrábeľa, či Mária Kasteloviča je unikát. A inak tomu nebude ani v tomto roku. 
Sledujte www.kosice2013.sk

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk