magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kultúrne centrum pripravilo dve zaujímavé výstavy
@ Kultúra -> Výstavy      Nov 05 2011 - 13:36 GMT

Pre milovníkov výtvarného umenia pripravilo Kultúrne centrum KSK vo svojich priestoroch na Strojárenskej ulici 3 v Košiciach dve výstavy. V stredu 9.11. 2011 o 16.30 bude širokej verejnosti sprístupnená výstava Zemplínskeho tvorivého klubu výtvarných pedagógov zo Sárospataku, ktorý oslavuje 35. výročie svojho založenia a výstava obrazov  insitnej maliarky Anny Kotvášovej zo srbskej Padiny. 
 
Zemplínsky tvorivý klub výtvarných pedagógov

Zemplínsky tvorivý klub výtvarných pedagógov ( Rajztanárok Zempléni Alkotó Köre ) má svoju bohatú históriu. Založený bol v roku 1976 pri Dome osvety v maďarskom Sárospataku. Výtvarní pedagógovia, plní oduševnenia sa dali dokopy s presvedčením, že len vtedy môžu dovàšiť svoje poslanie, ak aj oni budú pravidelne maľovať, kresliť, tvoriť. Žije v nich romantická viera, že i uprostred dnešných trhových podmienok devalvujúcich tradičné hodnoty je možné prežiť a túto vieru prenášajú i na svojich žiakov. Sú to v podstate intelektuáli hľadajúci svoju identitu. Členovia „klubu“ sú charakterizovaní rozmanitými výtvarnými postojmi a smermi, pestrosťou štýlov, estetickým cítením a náležitou úctou k bohatým tradíciám a hodnotám svojich predkov. Od založenia sa tu v úlohe vedúceho postupne vystriedal maliar Debreczeni Zoltán, sochár Andrássy Kurta János a maliar Seres János. V súčasnej dobe Zemplínsky klub po odbornej stránke vedie Goda Gertrud. Pôsobenie Zemplínského klubu veľmi pozitívne ovplyvnilo výuku kreslenia a rozvoja úrovne vizuálnej estetiky v celej Borsod – Abaúj – Zemplénskej župe. Napomáha výchove novej generácie umelcov. Letných plenérov sa majú možnosť zúčastniť napríklad aj mladí ľudia pripravujúci sa na prijímacie skúšky na vysoké školy výtvarného umenia. Práca týchto maďarských výtvarníkov je prezentovaná radom výstav predovšetkým v kraji a republike, ale i v zahraničí. Výstava potrvá do 21. novembra 2011. 
 
 
Anna Kotvášová  - Vybájené sedliacke dvory

Autorka Anna Kotvášová sa narodila v srbskej Padine. Spomienky na rodisko sú jedným z hlavných prameňov jej inšpirácie. Rurálna tematika a spomienky na rodisko ju istotne zaraďujú medzi maliarov kovačicko – padinského fenoménu insitnej tvorby.

Maľovať  začala pomerne neskoro, ale úrovňou a dosahmi svojej tvorby rýchlo obsadila patričné miesto v súčasnej insitnej tvorbe. Insitná maliarska tvorba v Kovačici a Padine sa určite bez nej nezaobíde.

Anna Kotvášová na dvojrozmernom priestore obrazu úprimne a spontánne tvorí veselé a pokojné krajinomaľby, do ktorých umiestňuje žánrové scény. Každodenný život podaný na okraji dediny, na samote alebo na dedinskom dvore vanie optimizmom a dobrou náladou, predovšetkým vďaka použitiu pestrých a hýrivých farieb. Dedinský dvor, vinohrady, oberačky, šúpanie kukurice, tekvice, slnečnice, hydinu, najmä morky s moriakom – to sú motívy, ktoré nechýbajú takmer na žiadnom jej obrázku. Morky s moriakom sú najčastejším a rozpoznávacím motívom insitnej maliarskej tvorby Anny Kotvášovej a sú svojráznou ozdobou jej maliarskych výjavov.

Za 15 rokov jej tvorbu obdivovali nielen v rodisku, kde sa prvýkrát predstavila. Samostatné výstavy mala v Belehrade, Novom Sade, Báčskom Petrovci, Pančeve, ale aj v Bratislave, Považskej Bystrici, Piešťanoch, Zvolene, Banskej Bystrici, Dudinciach, Detve, Skopji (Macedónsko), Budve a Canji (Čierna Hora).

Od roku 1999 je členkou Múzea insitného umenia v Jagodine. Taktiež  je členkou DUK umeleckej „kolonie“. Pravidelne sa zúčatňuje aj na výtvarných „koloniach“ v Arandelovci, Budve, Zablji, Novom Sade, tiež aj na Slovensku vo Vysokých Tatrách, v Podjavorníku, vo Vyhniach, v Bielych Vodách, Lome nad Rimavicou, Brunovciach a inde.

Ocenená  bola viacerými uznaniami a diplomami. V roku 2002 bola ocenená  v Belehrade za najkrajšiu miniatúru, 3.miesto získala na 9. bienále v Bukurešti, 1. miesto získala za najkrajší obraz na krajskom kole výstavy Výtvarné spektrum 2011 v Bratislave. Získala tiež čestné uznanie za obraz Narodenie Ježiša, ktorý bol vybraný na celoštátne kolo v Trenčíne.

Anna Kotvášová vyrastá za pomoci prekrásneho remesla, remesla pomenovaného umenie. Výstavu si možu záujmecovia pozrieť do 2. decembra. 
 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk