magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Spišský Jeruzalem spojil kraje
@ Aktuálne -> Rôzne      Dec 01 2011 - 02:46 GMT

Zmluvu o vzniku združenia na realizáciu unikátneho projektu Spišský Jeruzalem podpísali predsedovia Košického a Prešovského samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa a Peter Chudík.

Projekt Spišský Jeruzalem má prispieť k rozvoju oboch krajov v rámci prirodzeného regiónu Spiša. Spoločný postup oboch regionálnych samospráv prinesie efektívne čerpanie a využitie finančných zdrojov z dostupných programov Európskej únie a iných finančných mechanizmov. Podpisu zmluvy predchádzalo memorandum o spolupráci pri príprave a realizácii projektu Spišský Jeruzalem, na ktorom sa oba východoslovenské kraje dohodli pred rokom.

V projekte ide o oživenie a trvalý rozvoj historickej Gotickej cesty, s cieľom podpory rozvoja cestovného ruchu a súvisiacich aktivít. Projekt bude realizovaný v lokalite Pažica, ktorá je výnimočná svojou polohou. Nachádza sa v blízkosti svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO Spišský hrad a okolie a na Spišsko-Gemerskej vetve historickej Gotickej cesty (Spišské Vlachy – Spišské Podhradie – Levoča). Zároveň nadväzuje na trasu pápežského vlaku Jána Pavla II. Totus Tuus (Kraków - Žilina - Košice). Je tiež súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí. Má aj religiózny význam - Spišská Kapitula je sídlom biskupstva. 

Pri zrode projektu stál fakt, že v Spišskej Kapitule bola pri prieskume krajiny objavená unikátna koncepcia teritória, ktorá spočívala v náznaku reálnych rozmerov starovekého Jeruzalema, a to v reálnej mierke. S rozmiestnením objektov v Jeruzaleme korešponduje poloha religióznych objektov na Spiši, čo určite nie je náhoda, ale zámer tvorcov. Ide o kaplnky sv. Rozálie, sv. Františka Xaverského, pútnickej kaplnke sv. Kríža na Sivej Brade, ktorá zjavne pripomína Golgotu, i samotný dóm sv. Martina. Evidentne symbolizujú najdôležitejšie miesta Kristových zastavení a jeho pôsobenia. Jedna z lokalít na Spiši, inšpirovaná Getsemanskými záhradami, žiaľ už zanikla. Bola však zistená archívnym prieskumom. Nachádza sa v južnom cípe katastra Jablonova v podobe záhrady pri rybníku. Pažica je obklopená Božími mukami, ktoré  svojou polohou symbolizujú bašty historického Jeruzalema, s využitím optického pôsobenia travertínu, ktorý miestami vytvára textúru kamenných múrov – hradieb. Neskôr tento zámer (okolo 19. stor.) zvýraznila výsadba borovice čiernej, ktorá pripomína céder. Teplá klíma Pažice evokuje prírodu Palestíny a Izraela. Podľa historických záznamov a  miestopisných názvov možno usudzovať, že sa na Spiši voľakedy konali denné a nočné mystériá a púte. Podľa archeológov a historikov tvoria kaplnky a ďalšie stavby v tejto lokalite symbolický Jeruzalem, takmer v mierke jedna k jednej. Veriacim mali v časoch, keď kvôli vojne s Turkami boli púte do Svätej zeme problematické, umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Podobná symbolická krajina sa nikde na Slovensku nenachádza. Spišský Jeruzalem tak môže prispieť aj k rozvoju ekumenizmu, k zachovaniu kultúrneho dedičstva a zatraktívneniu územia.  

Keďže územie prirodzeného historického Spiša dnes leží v dvoch administratívnych krajoch, spolupráca susedných regionálnych samospráv je nevyhnutná. Oba samosprávne kraje chcú tento historický objav využiť na rozvoj územia, obcí, vytváranie príležitostí pre miestnu komunitu a prepojenie cestovného ruchu a kultúry. „Je dôležité, aby sme na tomto projekte postupovali spoločne s Prešovským samosprávnym krajom. Chceme využiť regionálnu zaujímavosť na rozvoj spoločného kultúrneho dedičstva, vybudovať trvalé kultúrne aktivity a pomôcť tak tunajšiemu turizmu, ktorý je na Spiši významným odvetvím hospodárstva a zlepšiť aj kvalitu života ľudí,“ povedal Zdenko Trebuľa. „Projekt Spišský Jeruzalem má podporu aj v cirkvi, čo je významným faktorom. Územie oboch našich krajov spája história aj kultúra, máme teda na čom stavať,“ doplnil Peter Chudík.  

Urbanisticko-architektonickú štúdiu religióznej krajiny Spišský Jeruzalem vypracovala spoločnosť ARLAND, s.r.o. Dielo pozostáva z troch ťažiskových častí. Prvou, ktorá je už ukončená, je návrh revitalizácie krajiny v rozsahu riešeného územia vrátane urbanistického návrhu revitalizácie religióznej krajiny na Pažici a jej okolí. Druhá bude zameraná na návrh obnovy barokových kaplniek v území a tretia bude zahŕňať návrh drobnej architektúry a spevnených plôch. Práve na združenie prostriedkov a realizáciu investičných akcií špecifikovaných v štúdii bude zameraná činnosť združenia právnických osôb, ktoré parafovali predsedovia oboch krajov.  

Zámerom je okrem oživenia religióznych tradícií v lokalite Spišského Jeruzalema aj pripraviť celé územie na zápis do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. Aktéri chcú tiež dosiahnuť, aby bol Spišský Jeruzalem zahrnutý do trasy pápežského vlaku Jána Pavla II. Totus Tuus (Kraków - Žilina - Košice). Začiatok plánovaných podujatí bude smerovaný k roku 2013, aby tak prispeli do projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013.   

Soňa Jakešová 
 
 
 
 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606