magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach opäť vytvoria ľadové sochy
@ Aktuálne -> Rôzne      Dec 18 2011 - 06:10 GMT

Košice 2013, n. o. prinášajú aj tento rok ľadové umenie - Znovuzrodenie II. Park pri Spievajúcej fontáne na Hlavnej ulici v Košiciach sa premení na ľadovú dielňu, v ktorej sa 19. a 20. decembra 2011 stretnú špičkoví sochári z Maďarska a Poľska, aby spoločne priamo pred očami divákov premenili kusy ľadu na sochy. Tohtoročnou témou je Kolobeh vody a života.

Päťdesiat ľadových blokov z Poľska dorazí na Hlavnú ulicu v pondelok 19. decembra, kde už od 7:00 hodiny začne na ich premene pracovať jeden tím sochárov z Maďarska a dva tímy Poliakov. Z 30-tich čírych a 20-tich bielych blokov ľadu vytvoria za dva dni priamo pred očami okoloidúcich šesť sôch. Jedna z nich bude venovaná 90. výročiu založenia ľadového hokeja v Košiciach.

Sprievodný hudobný program študentov košického Konzervatória začne v pondelok 19. decembra o 16:00 hod. Návštevníci sa ďalej môžu tešiť na súťaže, ľadový bar, v ktorom si budú môcť okrem iných nápojov vychutnať aj Košické zlato. Netradičný ľadový pult s logami Košice 2013 bol na mieru vyrobený v Maďarsku.

"Rodiny s deťmi určite poteší novinka - prvé ľadové tvorivé dielne v Košiciach pre najmenších, kde si za asistencie animátora budú môcť vyrobiť vlastnú ľadovú sochu z 200 ľadových kociek a so skutočným sochárskym náradím," prezradil manažér projektu Jozef Môcik z Košice 2013, n. o.


Sochy budú po zotmení nasvietené farebným osvetlením. "Po skúsenostiach z minulého roka, kedy boli sochy zničené, sme tento rok posilnili hliadkovú činnosť mestskej polície. Sochy by mali skrášľovať centrum mesta minimálne do utorka 21. decembra, keď počasie a okoloidúci dovolia, aj dlhšie," dodal J. Môcik.

Podujatie je priamo závislé od počasia, preto sme sa ohľadom predpovede na pondelok a utorok obrátili na meteorológov, ktorí predpokladajú, že 19. aj 20. decembra by malo v Košiciach v noci mrznúť. "Cez deň sa prechodne oteplí na niekoľko hodín na úroveň cca +2 až +3 st. Pondelok by mal byť veľmi oblačný, v utorok menej oblačnosti, prechodne snáď i slnečno. Do štvrtka sa udrží podobný ráz počasia s nočnými mrazmi a cez deň so slabým oteplením, občasným snežením, prevažne slabým. Od piatku treba rátať v nočných hodinách s oteplením (okolo 0 st.). Cez deň podobne ako v predchádzajúcich dňoch teplota slabo nad nulou ale narastá pravdepodobnosť zmiešaných zrážok," informoval nás Jozef Csaplár zo  Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Príďte a zažite atmosféru Vianoc v Košiciach. Teší sa na vás tím organizátorov Košice 2013, n. o.

Partnermi podujatia sú: Mesto Košice, Správa mestskej zelene Košice, klaster cestovného ruchu Košice-Turizmus, Agentúra Daisy a Rádio Košice.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606