magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

VEDECKÁ KAVIAREŇ: Meteorit Košice po dvoch rokoch
@ Aktuálne -> Rôzne      Feb 25 2012 - 23:23 GMT

Práve vrcholilo hokejové finále ZOH vo Vancouveri, keď na opačnom konci sveta osvetlil nočnú oblohu nad Strednou Európou veľmi jasný meteor – bolid. Ako neskôr astronómovia zistili a vypočítali, teleso letelo nad Slovenskom zo západu na východ a vo výške 35 km nad povrchom došlo k explózii. Malá časť hmoty dopadla na Zem vo forme meteoritov západne od Košíc pri obci Vyšný Klátov.O tom, čo presne sa 28. februára 2010 o 23:24:46 SEČ stalo, čo tomu predchádzalo a čo nasledovalo, sa dozviete na prednáške doc. RNDr. Jána Svoreňa, DrSc. z Astronomického ústavu SAV.

Meteorit „Košice“ je 15. prípadom meteoritov s rodokmeňom na svete a prvým na Slovensku.  Ak prídete v utorok 21. februára 2012 o 18:00 hod. do Výmenníka na Brigádnickej ulici v Košiciach, jednu jeho časť uvidíte!

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606