magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Múzeu Vojtecha Löfflera Mikuláš Rogovský
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Apr 16 2012 - 09:56 GMT

V Múzeu Vojtecha Löfflera otvoria zajtra o 16.30. hod výstavu MIKULÁŠA ROGOVSKEHO (1923 - 2002): AKVARELY A OLEJOMA¼BA. Dielo majstra si môžete pozrieť do 3. júna.

Akademický maliar Mikuláš Rogovský sa narodil 17.12.1923 v Uliči na východnom Slovensku, zomrel vo veku 79 rokov 21.4.2002 v Košiciach. Študoval na gymnáziu v Michalovciach. Výtvarne sa vzdelával na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (1944-1949) pod vedením prof. Gustáva Mallého, Jána Mudrocha a Dezidera Millyho.


Po štúdiách pôsobil ako stredoškolský profesor v Strážskom / 1950 – 1951 /, potom sa usadil v Košiciach. Po krátkom pôsobení ako scénický výtvarník v Štátnom divadle v Košiciach sa od roku 1952 venoval výlučne výtvarnej tvorbe, s výnimkou rokov 1961-1966, keď pôsobil ako odborný asistent na Pedagogickom inštitúte v Košiciach a Katedre výtvarnej výchovy PdF UPJŠ v Prešove. 
Venoval sa tvorbe krajinárskej, často maľoval kone, figurálnu tvorbu a monumentálno figurálnemu stvárneniu. Jeho tvorba je odrazom senzuálneho bohatstva, prostredníctvom ktorého reprodukuje realitu vždy s určitou dávkou lyrickej poetickosti. V jeho tvorbe dominujú žiarivé tóny. Ako maliar sa neustále zdokonaľoval a je preto veľmi ťažké určiť, v ktorom žánri a technike jeho maliarstvo dominuje. Mikuláš Rogovský samostatne vystavoval od roku 1960 doma i v zahraničí.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk