magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Návrat koňa Arda do stajne
@ Aktuálne -> Rôzne      May 04 2012 - 03:34 GMT

Bronzový odliatok koňa Arda, umiestnený na rohu Orlej a Zvonárskej ulice, putuje po uplynutí nájomnej zmluvy naspäť do areálu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVL). Aj napriek tomu, že primátor mesta Košice Richard Raši vyvinul maximálnu snahu o zachovanie sochy, predĺžiť nájomnú zmluvu s UVL alebo uzavrieť novú sa nepodarilo. UVL má so sochou, ktorá bola mestu zapožičaná na 10 rokov, iné plány a v centre mesta s ňou už neráta.

Socha koňa Arda je majetkom Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVL), ktorá ho dostala pri príležitosti 30. výročia svojho založenia a mestu ho zapožičala na obdobie 10 rokov, ktoré uplynulo v januári 2012. Aj napriek intenzívnej komunikácii medzi vedením mesta Košice a vedením Univerzity veterinárneho lekárstva sa nepodarilo návrat Arda k svojmu majiteľovi oddialiť.

Za známou turistickou atrakciou v centre bude smutno aj primátorovi Richardovi Rašimu: „Kôň Ardo sa za tých 10 rokov, keď stál v centre Košíc, stal známou turistickou atrakciou a orientačným bodom v centre mesta. Aj napriek mojej veľkej snahe sa mi nepodarilo presvedčiť vedenie UVL, že zachovanie Arda na tomto mieste je v záujme všetkých Košičanov. Vzhľadom k tomu, že socha je majetkom UVL, univerzita má právo s ňou naložiť podľa vlastného uváženia. Na druhej strane, keď vidím tú vlnu odporu, ktorá sa proti premiestneniu sochy v meste zdvihla, naposledy prosím vedenie UVL, aby toto rozhodnutie ešte raz dôkladne zvážili. Zároveň som už poveril moju námestníčku Renátu Lenártovú, aby po konzultácii so všetkými zainteresovanými stranami našla adekvátnu náhradu tejto sochy.

Mesto plánuje zachovať roh Orlej a Zvonárskej ulice ako orientačný bod a miesto prezentácie umenia aj do budúcnosti. V tejto chvíli existuje viacero alternatív využitia uvoľneného priestoru, najpravdepodobnejším scenárom je využitie podstavca ako miesta pre expozície v roku 2013 v rámci projektu Košice 2013 Európske hlavné mesto kultúry.

Zalistovali sme v archíve. Ako to vlastne bolo pred 10 rokmi ? :

http://www.sme.sk/c/105411/socha-kona-svateho-vaclava-rozdelila-kosicanov.html

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606