magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice 2013 získali cenu Meliny Mercouri
@ Kultúra -> Podujatia      May 31 2012 - 08:20 GMT

Predstavitelia mesta Košice a projektového tímu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 už dostali oficiálnu správu so závermi z druhého monitorovacieho panelu pre Európske hlavné mestá kultúry 2013, ktorými budú Košice a Marseille. Monitorovací výbor odporúča Európskej komisii udeliť Košiciam Cenu Meliny Mercouri a do septembra 2012 zrealizovať proces finančného transferu sumy 1,5 milióna eur na účet mesta Košice.
  „Je to veľký úspech. Po tom, ako sme v novembri minulého roka absolvovali stretnutie s členmi Monitorovacieho výboru Európskej komisie na čele s jeho predsedom Manfredom Gaulhoferom v Košiciach, sa nám podarilo zapracovať do projektu a procesu jeho prípravy aj posledné pripomienky z Bruselu. V apríli tohto roka sme presvedčili na monitorovacom paneli, že sme na rok 2013 pripravení v súlade s filozofiou projektu, schválenou v roku 2008,“ povedal primátor mesta Košice Richard Raši.
 
Výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina na margo úspechu dodal, že „monitorovací panel v hodnotiacej správe ocenil tvrdú prácu a výrazný pokrok, ktorý sme dosiahli za obdobie od monitoringu z novembra minulého roka. Na členov monitorovacieho panelu pozitívne zapôsobilo intenzívne zapojenie miestnych autorít do procesu prípravy a tímový duch, ktorý vládne v riadení projektu. Čo sa týka európskej dimenzie nášho projektu, monitorovací panel s uspokojením konštatoval, že sú veľmi dobre nastavené väzby Košíc ako budúceho Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 na kultúrne dianie v Európe a že tieto väzby a kultúrne vzťahy sú v plnom prúde.
 
Európska komisia každý projekt Európskeho hlavného mesta kultúry od roku 1985 systematicky monitoruje. V prípade úspešnej prípravnej fázy udeľuje Cenu Meliny Mercouri, bývalej ministerky kultúry Grécka a iniciátorky idey európskeho hlavného mesta kultúry. Udelenie ceny Ceny Meliny Mercouri je podmienené tým, že program každého Európskeho hlavného mesta kultúry musí spåňať kritériá, rozdelenédo dvoch kategórií „Európsky rozmer" a "Mesto a občania". Pokiaľ ide o "európsky rozmer", program má uľahčovať spoluprácu medzi kultúrnymi subjektmi, umelcami a mestami z príslušných členských štátov a iných členských štátov v akomkoľvek kultúrnom odvetví. Má zdôrazňovať bohatstvo kultúrnej rozmanitosti v Európe a vyzdvihovať spoločné prvky európskych kultúr. Ak hovoríme o kritériách v kategórii "Mesto a občania", úlohou programu je podpora zapojenia občanov žijúcich v danom meste a jeho okolí a zvýšenie ich záujmu a záujmu občanov z iných krajín o kultúrne dianie v európskom hlavnom meste kultúry. Veľmi dôležitým kritériom je, že projekt musí byť trvalo udržateľný a musí tvoriť neoddeliteľnú súčasť dlhodobého kultúrneho a sociálneho rozvoja mesta.
 
Pre nás je v tejto chvíli dôležité, že sme Európsku komisiu presvedčili o tom, že projektový tím Košice – EHMK 2013 má nielen ambíciu spåňať uvedené kritériá, ale že ich aj priebežne reálne napåňa,“povedal o získaní Ceny Meliny Mecouri J. Sudzina.
 

 

 

 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk