magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

OTVOR OČI SLOVENSKO - VEREJNÁ DISKUSIA
@ Aktuálne -> Politika      Jun 06 2012 - 09:59 GMT

Téma: Kompletná zmena systému? Priama demokracia.... V Košiciach sa uskutoční 7. 6. 2012 o 17:00 hodine, Kulturfabrik Tabačka.

Súčasná prostá zastupiteľská demokracia je v podstate odpoveďou na žiadosti spred vyše sto rokov. Tento systém vyhovoval danej dobe, pretože väčšina ľudí bola schopná nájsť svoje politické názory a ideály v malom množstve jasne definovaných humánnych a sociálnych presvedčení, ktoré boli zhrnuté a reprezentované kresťanskými, socialistickými a liberálnymi skupinami. Táto doba je dávno za nami. Idey ľudí a ich hodnotenia sa stali individuálnejšie.

Primeranou demokratickou formou je parlamentný systém, doplnený o záväzné referendum na princípe občianskej iniciatívy (priama demokracia), pretože iba takýto systém môže poskytnúť priamu väzbu medzi jednotlivcami a zákonodarnými a výkonnými orgánmi. Čím viac budú občania inklinovať k individuálnym hodnoteniam a politické strany stratia svoj monopol ako miesta ideologických súťaží, tým viac bude rásť požiadavka po nástrojoch rozhodovania priamou demokraciou. (Jos Verhulst & Arjen Nijeboer)

Cieľom OZ Priama demokracia je spájať ľudí s podobným zmýšľaním a pocitom, že budúcnosť našej krajiny sa neuberá správnym smerom. Otvárať oči, informovať o problémoch na všetkých úrovniach verejného života, ktoré sú viac či menej sledované, avšak nik sa o ne nezaujíma alebo ich riešenie stagnuje niekoľko rokov a volebných období. Poukázať na možnosti a riešenia problémov prostredníctvom alternatívnych foriem k existujúcemu prehnitému a nefunkčnému systému zastupiteľskej demokracie. Umožniť nám všetkým zapojiť sa do diskusie a do riešení problémov, klásť otázky, oponovať a nakoniec si utvoriť svoj vlastný názor na základe vypočutého…

Web: www.otvorocisk.sk


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk