magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Maďarsku vychádza po desiatkach rokov sprievodca Košicami
@ Aktuálne -> Rôzne      Jul 25 2012 - 04:06 GMT

V sídle Slovenského inštitútu v Budapešti košický primátor Richard Raši uviedol do života bedecker z dielne maďarského vydavateľstva Hibernia Nova. Autorom a zároveň vydavateľom publikácie Kassa – Košice 2013 je Jenő Marton.Na príprave s ním úzko spolupracoval tím n. o. Košice 2013, sprievodcovia mestom Košice a pracovníci zahraničného zastúpenia Slovenskej agentúry pre cestovný ruch v Budapešti. Turistický sprievodca predovšetkým reflektuje fakt, že Košice budú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK), ale zároveň vypĺňa medzeru pre maďarsky hovoriacich turistov, ktorí nemali aktualizované informácie o Košiciach niekoľko desiatok rokov.
 
"Pre rozvoj turizmu a pre zvýraznenie postavenia Košíc na mape Slovenska a strednej Európy je dôležité prilákať aj susedov, s ktorými nás spájajú nielen hranice, ale aj bohatá história. Teším sa, že aj vďaka tejto publikácii maďarskí turisti znovu objavia Košice. Nielen ako Európske hlavné mesto kultúry 2013, ale aj ako jedno z pozoruhodných miest v Európe,“ uviedol pri krste knihy primátor mesta Richard Raši.

Publikácia vychádza v náklade 2000 kusov, má 96 strán, obsahuje 5 päť máp a 180 fotografií. Samostatná kapitola je okrem projektu EHMK venovaná aj Sándorovi Máraimu. Spolupodieľali sa na nich projektová manažérka n. o. Košice 2013  Flóra Ondová Reiter a  kurátor Literárneho múzea Sándora Petőfiho v Budapešti Tibor Mészáros. Vydavateľstvo Hibernia Nova pripravuje do konca roka 2012 aj vydanie samostatnej publikácie o okolí  Košíc s cieľom, aby bola k dispozícii turistom ešte pred budúcoročnou hlavnou turistickou sezónou.  
 
Bedecker Kassa – Košice 2013 vychádza s finančnou podporou Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a okrem maďarskej distribučnej siete si budú môcť kúpiť aj návštevníci Košíc v tamojších turistických centrách a v kníhkupectvách Panta Rhei. Ponúkať ju vo svojich radničných priestoroch plánuje aj partnerské mesto Miskolc.
 
Autor Jenő Marton je povolaním kartograf a fotograf, ktorý sa 30 rokov sa venuje príprave máp, z toho posledných 12 rokov aj vydávaniu turistických sprievodcov. „Mám šťastie, že som mohol svoju profesiu spojiť s celoživotnými záľubami, ku ktorým patrí cestovanie a objavovanie sveta. Snažím sa sprostredkovať ľuďom svoje zážitky a cez fotografie priblížiť miesta, ktoré stojí za to navštíviť. Košice odporúčam, sám sa tam budem rád vracať, dokonca s pocitom, akoby som prichádzal domov,“ uviedol pred prezentáciou knihy Marton. Ako dodal,  sprievodcu Košicami napísal na základe osobných skúseností a zážitkov, pričom metropola východného Slovenska, podľa neho, zaznamenala za posledných 20 rokov veľkú premenu.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606