magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Rómske hlasy pre zajtrajšok /nedeľa 16. 9. /
@ Aktuálne -> Rôzne      Sep 11 2012 - 04:41 GMT

Projekt Rómske hlasy pre zajtrajšok 2012 realizuje nezisková organizácia ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj v spolupráci s partnermi Medzinárodnou nadáciou Yehudi Menuhin, českou speváčkou Idou Kelarovou a jej hudobnou skupinou a Konzervatóriom na Exnárovej ulici v Košiciach. Tohtoročný projekt nadväzuje na workshop a koncert pre verejnosť z minulého roku. Jadro projektu tvoria mladí ľudia, ktorí sa venujú umeleckým aktivitám v rámci mimoškolských aktivít Komunitného centra ETP v Košiciach – Šaci a študenti Konzervatória na Exnárovej ulici v Košiciach.

Od začiatku júla 2012 spolupracuje 30 talentovaných dievčat a chlapcov so skupinou Idy Kelarovej a zahraničnými umelcami z Medzinárodnej nadácie Yehudi Menuhin. Už po troch dňoch nácvikov rôznych žánrov (divadlo, spev, tanec) spoločne vystúpili domáci aj zahraniční umelci pred plným hľadiskom Kultúrneho centra v Šaci 5. júla 2012. Ďalšie dva workshopy pod vedením Idy Kelarovej sa uskutočnili v auguste a septembri. Počas letných prázdnin sa mladí ľudia z rómskej komunity pravidelne stretávali so svojimi novými kamarátmi – študentmi Konzervatória na Exnárovej ulici v Košiciach na nácvikoch pod taktovkou pedagógov z Konzervatória.

Príďte sa v nedeľu 16. 9. 2012 o 19:00 hod. do košického Domu umenia presvedčiť, či sa práca na rozvoji talentov mladých ľudí podarila a či naozaj dosiahli to, čo si na začiatku zaumienili. Podarila sa interakcia rómskych detí a mládeže s mladými ľuďmi z väčšinovej spoločnosti? Vznikli nové kamarátstva? Čo pre deti znamenalo pracovať s uznávanými umelcami? K čomu ich to motivovalo? Podarilo sa prepojiť rôzne kultúry? Záleží na tom odkiaľ pochádzame, alebo na tom, čo spolu tvoríme?

V nasledujúci deň, pondelok 17. 9. 2012 si môžete svoje dojmy z koncertu doplniť o ďalšie. Uskutoční sa tematická konferencia Šanca pre Rómov, kde sa budú prezentovať príklady dobrej praxe z miestnej a regionálnej úrovne. Zástupcovia samosprávy, firemného sektora, viacerých neziskových organizácií a vzdelávacích inštitúcií sa prídu podeliť o svoje cenné skúsenosti a ukážu cesty, ktoré vedú k výsledkom. Zástupcovia niekoľkých ministerstiev budú hovoriť o tom, čo sa pripravuje z národnej úrovne a tiež aj čo od Slovenska očakáva Brusel.

 

Jednodňová konferencia sa uskutoční v priestoroch Historickej radnice na Hlavnej ulici 59 v Košiciach, začiatok je o 9:00 hod. Vstup na obe podujatia je voľný. Prosíme sa však vopred zaregistrovať na stránke www.etp.sk.

Pozitívnych správ v médiách je málo. Pozitívnych príkladov, ktoré sa týkajú problematiky chudobných Rómov ešte menej. V nedeľu 16. a v pondelok 17. septembra ich však málo nebude.Otázky adresujte:

ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606