magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ivan Šafranko vo VSG
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Dec 17 2012 - 11:09 GMT

Vo Východoslovenskej  galérii na Hlavnej ulici /výstavná sieň  „D“/ si môžete prezrieť diela Ivana Šafranka. Výstava predstaví prierez tvorivého diela autora od jeho študijných období v 50. rokoch až po súčasnosť. Šafrankovu tvorbu charakterizuje otvorený prístup, uplatňujúci najrôznejšie výtvarné techniky, nevyhýbajúc sa rozmanitým umeleckým druhom. V jeho portfóliu tak nechýba maľba, grafika, objekty, keramika, smalty, ale aj monumentálne diela v architektúre. Považuje sa za jedného z prvých autorov, ktorí priniesli na východné Slovensko abstrakcionizmus. V procese tvorby využíval koláž, asambláž, dripping a ďal. Pre experimentálny charakter diel bol už od prvej samostatnej výstavy označovaný za provokatéra. S dostatočným odstupom času, ktorý nám umožňuje objektívny pohľad na jeho celoživotné dielo, však môžeme povedať, že jeho výtvarné postupy stále aplikujúce nové techniky a prístupy, boli najmä odmietaním stereotypov a schematizmu a snahou o neustále napredovanie.

Ivan Šafranko (1931 Turja Paseka) študoval v rokoch 1951 – 1954 na VŠVU v Bratislave a následne v rokoch 1954 – 1957 na Akadémii výtvarných umení v Prahe u profesora Minaøa. Po štúdiách sa vrátil na východné Slovensko – najprv do Košíc a v roku 1963 do Prešova, kde pôsobil na Katedre výtvarnej výchovy€ Pedagogickej fakulty UPJŠ, neskôr PU až do roku 2003. V roku 1995 mu bol udelený titul Profesor v odbore maľba. Prvou samostatnou výstavou sa prezentoval v roku 1964 v Košiciach, odvtedy na mnohých ďalších samostatných aj kolektívnych výstavách doma i v zahraničí. Je držiteľom viacerých ocenení, z posledných napr. Ceny A. Warhola (2004).

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk