magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

NA PERÓNE v marci uvedie
@ Kultúra -> Divadlo      Mar 04 2013 - 12:41 GMT

NA PERÓNE uvádza autorskú divadelnú inscenáciu o slovensko-maďarských vzťahoch dňa 06.03. o 19:00 hod. v Máraiho štúdiu Košice Causa bonasus alebo Dovtedy budeš mať chlpatú riť, kým toho zubra neskolíš.

Autorská divadelná inscenácia o slovensko-maďarských vzťahoch.Inscenácia, ktorá nastavuje zrkadlo krčmovým rečiam a stereotypným spôsobom správania sa mnohých Slovákov a nekladie si servítku pred ústa, neprikrášľuje skutočnosť.

Autor je Ján Luterán,  účinkujú: Peter Kočiš, Judit Lax, Zuzana Psotková, Jana Wernerová. / Inscenácia obsahuje expresívne výrazy./ Vznik inscenácie bol podporený Ministerstvom Kultúry SR a Medzinárodným vyšehradským fondom.

Košický soubor Na peróně deklaroval, že ne vždy se nekorektní humor míjí. Nutnost sebereflexe je právě nedílnou součástí demokracie. Vztah Slovákù k Maďarùm vnímám jako zástupný problém, který by mohl být společný v rùzných obměnách. Snaha pojmenovat vlastní identitu skrze historicky pøiživené komplexy a znázorněná parodie stereotypù se tedy jeví efektivní i zábavní zároveň. Nikoliv tedy Slováci proti Maďarùm, ale díky Maďarùm Slováci proti vlastnímu „národnímu týmu“. Vrazit si gumovou kudlu do zad a smát se u toho.“ Macháček  na predpremiére v Brne

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk