magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

DAJME STOP STIGME
@ Aktuálne -> Zdravie      Mar 08 2013 - 09:49 GMT

Celoslovenské občianske združenie Otvorme dvere, otvorme srdcia (ODOS) realizuje v marci destigmatizačnú kampaň pod názvom STOP STIGME a STOP DEPRESII, do ktorej sa zapojí 9 miest na Slovensku.

Žijeme v 21. storočí a napriek tomu, že vedci dnes dokážu skúmať vzdialené planéty, verejnosť ešte stále verí v mýty a nepravdy o duševných poruchách. Zdrojom týchto stereotypných mylných predstáv o ľuďoch trpiacich duševnou poruchou je nevedomosť a strach z duševných porúch a z ľudí, ktorí nimi trpia. Pritom podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každý štvrtý človek sa v priebehu svojho života stretne s duševnou poruchou. 

 

Destigmatizačná kampaň sa uskutoční vďaka finančnej podpore Ministerstva zdravotníctva SR v rámci Národného programu duševného zdravia. Jednotlivé diskusie s verejnosťou povedú renomovaní psychiatri a psychológovia v mestách Považská Bystrica (11. 03.), Košice (12. 03.), Prešov(13.3.), Rimavská Sobota(15.3.), Žilina (18.3.), Banská Bystrica (19.3.), Trenčín (21.3.), Michalovce (25.3.) a v Bratislava (27.3.). Počas diskusií sa budú prezentovať miestne združenia pacientov s duševnou poruchou a združenia príbuzných, ktorí v každom z uvedených miest pomáhajú s propagáciou podujatia.

 

Stigma znamená  znak a o stigme hovoríme, ak niekoho neoprávnene označíme a prisúdime mu vlastnosti, ktoré znižujú jeho ľudskú dôstojnosť a hodnotu. Jednou z možných príčin stigmatizácie je, že duševná porucha nie je taká „čitateľná“ ako telesné ochorenie. Stigma prináša pocit hanby a zneváženia, a vedie k tomu, že označený nemôže žiť plnohodnotný život a spoločnosť ho vylúči na okraj. Stigmatizácia tak predstavuje „druhú chorobu“ okrem vlastnej duševnej poruchy a je silnou bariérou pri liečbe ale tiež pri začleňovaní späť do spoločnosti.

 

Podporme akceptáciu ľudí s duševnými poruchami – dajme STOP stigme

Keď prekonáme predsudky a diskrimináciu, poskytneme efektívne služby a staneme sa súčasťou podpornej siete služieb, pomôžeme ľuďom s problémami duševného zdravia vrátiť sa do práce a žiť kvalitnejší život, čo dnes je už skutočne možné. A práve aktivity ako besedy, psychoedukačné programy pre pacientov aj blízkych či príbuzných a konzultačné stretnutia s odborníkmi tomu významným spôsobom napomáhajú.

 

MUDr. Marcela Barová                                     MUDr. Dagmar Breznoščáková

výkonná riaditeľka ODOS                                  riaditeľka ROZ-ODOS Košice

Ševčenkova 21                                                    Trieda SNP 1 LF

851 01  Bratislava                                              040 01 Košice        

0911 325 676                                                     0917 135650

odosba{@stonline.sk                                          www.odos-sk.com

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606