magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V ŠD premiéra: Dialógy karmelitánok
@ Kultúra -> Divadlo      Mar 22 2013 - 11:56 GMT

Niekoľko desiatok členov Klubu priateľov opery pri Štátnom divadle Košice sa tri dni pred slovenskou premiérou opery Francisa Poulenca Dialógy karmelitánok (22. marca 2013 o 19:00 hod.) stretlo s tvorcami inscenácie. Dozvedeli sa zaujímavosti zo skúšobného procesu a v predstihu si vypočuli aj ukážky z opery v podaní sólistov Lívie Obručnik-Vénosovej, Lucie Kašpárkovej a Jaroslava Dvorského s klavírnym sprievodom Pavla Farkasa. Pre diváka možno  bude prekvapením aj úloha zboru v tejto opere, ktorá sa úplne líši od klasických opier.

Zbor je rozdelený na dve časti – karmelitánky a ľud. Tým vznikli nároky na väčšie obsadenie a tak sme museli zbor rozšíriť o externých spevákov. Aj práca s hudbou 20. storočia bola úplne iná. Predovšetkým u karmelitánok, ktoré spievajú isté časti a capella bez doprovodu. Je to úplne iné frázovanie a práca sa blíži k práci s koncertným zborom. Aj preto samotný zbor táto opera veľmi posunula kvalitatívne dopredu, čo sa už prejavilo aj v jeho výkonoch v iných operách,“ vysvetlil zbormajster Lukáš Kozubík. Ako ho doplnila režisérka L.  Keprtová, náročnosť je aj v počet účinkujúcich: „Okrem rozšíreného zboru účinkuje v opere aj zbor detský, tanečnice z tanečného konzervatória, takže na javisku sa objaví viac ako 90 umelcov mimo orchestra.”

Výnimočným v tejto opere je účinkovanie  práve pre sólistku libereckého Divadla F.  X. Šaldy, sopranistku Líviu Obručnik-Vénosovú. „Som veľmi rada, že som dostala túto príležitosť v mojom rodnom meste. Vrátila som sa medzi priateľov, po rokoch sa stretla s mnohými, s ktorými som vyrastala či účinkovala v Zbore sv. Cecílie. Je to pre mňa veľmi príjemné,“ vyznala sa Obručnik-Vénosová, ktorá v Poulencovej opere spieva postavu matky predstavenej Madam Lidoin. Ako dodala, Dialógy karmelitánok sú pre ňou výnimočnou príležitosťou. „Moja postava je náročná aj po hudobnej stránke, ale aj po stránke duchovnej. Podarilo sa mi tu v Košiciach osobne stretnúť sa s karmelitánkami, ktoré tu majú kláštor a bola to pre mňa výnimočná skúsenosť,“ povedala košická rodáčka.

Ústrednou postavou celej opery, ktorej osud sa tiahne celým dejom, je mladá Blanche. Spolu s domácou sólistkou Janette Zsigovou v nej alternuje aj hosťujúca Lucie Kašpárková, pre ktorú je to v krátkom čase už druhá postava naštudovaná v košickom divadle. „Je to nádherná rola, ale aj veľmi náročná, tak ako všetky v tejto opere. Práve kvôli hudbe Poulenca, ktorá je síce nádherná, ale možno na rozdiel od klasických opier, prísne viazaná na nie práve jednoduchý text,“ povedala o postave Kašpárková. Ako doplnila Zsigová, postava Blanche je obrovskou výzvou aj tým, že počas celej opery neschádza z javiska. „Nie je to ani Puccini ani Verdi, je to 20. storočie a tak musí byť spevák stále v strehu. A náročné je to aj po hereckej stránke, lebo v tejto opere sa nedá skryť za nejaké operné gestá, ale musíme pracovať so svojim vnútrom,  so svojimi emóciami, aby to diváka chytilo,“ povedala sólistka Opery ŠD Košice, pre ktorú je to prvá veľká postava v domovskom divadle.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk