magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KONVERGENCIE 2013
@ Kultúra -> Podujatia      May 29 2013 - 01:23 GMT

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorý sa v Košiciach koná už po piatykrát, bol tento rok v termíne od 8. apríla do 2. júna. Uvádzací koncert Konvergencii sa uskutočnil 8. apríla v Múzeu Vojtecha Löfflera, kde vystúpili klaviristi Ivo Varbanov, Fiammetta Tarli a violončelista Jozef Lupták s dielami Johannesa Brahmsa. Ohlasovaný posledný koncert kariéry na Slovensku absolvuje v rámci aktuálneho ročníka festivalu renomované britské vokálne kvarteto The Hilliard Ensemble. Súbor prijal po dvoch úspešných hosťovaniach na Konvergenciách v Bratislave (projekty Officium novum s nórskym saxofonistom Janom Garbarekom a bachovský program Morimur) pozvanie festivalu i do Európskeho hlavného mesta kultúry, kde sa 1. júna predstaví v dielach anglických stredovekých a renesančných skladateľov. Zaujímavosťou koncertu v Dóme sv. Alžbety bude uvedenie slovenskej premiéry diela súčasného anglického skladateľa Gavina Bryarsa Cadman Requiem. Bryarsovu skladbu doplní  na koncerte svetová premiéra novej kompozície Vladimíra Godára, ktorá pre The Hilliard Ensemble vzniká na objednávku Konvergencií. V obidvoch skladbách budú spolu so svetoznámym vokálnym telesom spoluúčinkovať i slovenskí hudobníci Igor Karško, Peter Vrbinčík a Jozef Lupták.

Festival však začne už o dva dni skôr uvedením autorského literárno-hudobného projektu Silvestra Lavríka Dúverná zmlúva alebo hľadanie politickej vôle (30. 5.) a bude pokračovať sviatkom komornej hudby, keď v interpretácii trojice vynikajúcich slovenských interpretov (Igor Karško – husle, Jozef Lupták – violončelo, Nora Skuta – klavír) zaznejú diela Leoša Janáčka, Ernesta Dohnányiho, Dmitrija Šostakoviča a Johannesa Brahmsa. Obidve podujatia sa uskutočnia v Múzeu Vojtecha Löfflera.

Konvergencie radi prekračujú žánrové hranice, v prípade aktuálneho ročníka bude atraktívnym doplnením dramaturgie program Waiora novozélandského skladateľa a performera Horomona Horo (31. 5.), ktorý vo svojich vystúpeniach spája prvky tradičnej maorskej kultúry s rozličnými medzižánrovými inšpiráciami. Záver festivalu bude 2. júna patriť vystúpeniu amerického sláčikového kvarteta Fine Arts Quartet, v ktorom pôsobí i známy britský violončelista Robert Cohen. Súbor uvedie diela Rachmaninova, Brahmsa a na Slovensku prakticky neznámeho huslistu, skladateľa a dirigenta Efrema Zimbalista (c1889–1985).

Lístky na koncerty i festivalové permanentky sú už v predaji na www.konvergencie.sk a v sieti Ticketportal.
www.konvergencie.sk, www.facebook.com/konvergencie     

30. 5. 2013 o 18.00 hod., Bábkové divadlo, Tajovského 4, Košice

Juraj Fándly – Silvester Lavrík
DÚVERNÁ ZMLÚVA ALEBO HĽADANIE POLITICKEJ VÔLE
Silvester Lavrík – predmlúvač
Jozef Lupták – violončelo
Boris Lenko – akordeón

Slovenčina sa mení i v čase. Mení sa i naša krajina. Ale tak ako jej jazyk, ostáva sama sebou. Možno sa dokonca vyvíja. Mierne. Nebadane… Napríklad slovo „hipoteka“ sa vo Fándlyho diele nachádza osemkrát. Je niekomu potrebné vysvetliť, čo znamená? Aj preto v tomto hudobno – slovnom programe hovoríme jazykom dvestoročného Juraja Fándlyho. A jazykom jeho dobobou inšpirovanej hudby v podaní dvoch špičkových interpretov, Jozefa Luptáka a Borisa Lenka. Jazykom dneška si pomôžeme len tam, kde je to nutné. Napríklad slovo „vichírni“ sa môže zdať nezrozumiteľné. „Vichírni“ je slávny. Chýrny. Pri troche úsilia mu nemôžeme nerozumieť. A neplatí to len o jazyku. Posúďme.
Nesúďme. Aj preto sme našu verziu nazvali Dúverná zmlúva, čiže hľadanie politickej vôle …
Silvester LAVRÍK

31. 5. 2013 o 18.00 hod., Bábkové divadlo, Tajovského 4, Košice

JANÁČEK – DOHNÁNYI – ŠOSTAKOVIČ – BRAHMS
Igor Karško – husle
Jozef Lupták – violončelo
Nora Skuta – klavír

Program:
Leoš Janáček (1854–1928) – Sonáta pre husle a klavír
Dmitrij Šostakovič (1906–1975) – Sonáta pre violončelo a klavír d mol op. 40
Ernest Dohnányi (1879–1960) – Ruralia Hungarica pre husle a klavír op. 32c
Johannes Brahms (1833–1960) – Klavírne trio č. 2 C dur op. 87

Koncert trojice vynikajúcich slovenských interpretov, ktorý bude sviatkom komornej hudby. V interpretácii hudobníkov, ktorí s festivalom Konvergencie dlhodobo spolupracujú, zaznejú sonáty Leoša Janáčka, Dmitrija Šostakoviča, duo bratislavského rodáka Ernesta Dohnányiho a 2. klavírne trio Johannesa Brahmsa.

31. 5. 2013 o 20.00 hod., Múzeum Vojtecha Löfflera, Alžbetina 20, Košice

WAIORA
Horomona Horo

Konvergencie radi prekračujú žánrové hranice, v prípade aktuálneho ročníka v Košiciach bude atraktívnym doplnením dramaturgie program Waiora novozélandského skladateľa a performera Horomona Horo, ktorý vo svojich vystúpeniach spája prvky tradičnej maorskej kultúry s rozličnými medzižánrovými inšpiráciami. Horomona Horo prinesie netradičné nástroje i hudbu z časti Nového Zélandu, kde žije a tvorí. Na gitare ho bude sprevádzať gitarista Joshua Rogers.

1. 6. 2013 o 20.00 hod., Dóm sv. Alžbety, Košice

THE HILLIARD ENSEMBLE (UK)
Igor Karško, Peter Vrbinčík – violy

Jozef Lupták – violončelo

Program:
Stredoveká a renesančná hudba z Anglicka
(Frye, Plummer, Sheryngham, Cornysh)
Gavin Bryars – Cadman Requiem (slovenská premiéra)
Vladimír Godár – svetová premiéra

Posledný slovenský koncert štyridsaťročnej úspešnej kariéry absolvuje v rámci aktuálneho ročníka Konvergencií renomované britské vokálne kvarteto The Hilliard Ensemble. Súbor prijal po dvoch úspešných hosťovaniach na Konvergenciách v Bratislave (projekty Officium novum s nórskym saxofonistom Janom Garbarekom a bachovský program Morimur) pozvanie festivalu i do Európskeho hlavného mesta kultúry, kde 1. júna predstaví vokálnu hudbu stredoveku a renesancie v Anglicku. Koncert v Dóme sv. Alžbety bude obsahovať i slovenskú premiéru diela súčasného anglického skladateľa Gavina Bryarsa Cadman Requiem. Bryarsovu skladbu doplní svetová premiéra novej kompozície Vladimíra Godára, ktorá pre The Hilliard Ensemble vzniká na objednávku Konvergencií. V obidvoch skladbách budú so svetoznámym súborom účinkovať i slovenskí hudobníci Igor Karško, Peter Vrbinčík a Jozef Lupták.

2.6.2013, 20.00, Evanjelický kostol

FINE ARTS QUARTET
Igor Karško – viola, Jozef Lupták – violončelo

Program:
Sergej Rachmaninov (1873–1943) – Sláčikové kvarteto č. 1 g mol
Efrem Zimbalist (1889/90–1985) – Sláčikové kvarteto e mol
Johannes Brahms (1833–1897) – Sláčikové sexteto č. 1 B dur op. 18

Záver košických Konvergencií bude patriť vystúpeniu amerického sláčikového kvarteta Fine Arts Quartet, v ktorom pôsobí i známy britský violončelista Robert Cohen, ktorý je ako pedagóg a priateľ Jozefa Luptáka pravidelným hosťom festivalu Konvergencie. Fine Arts Quartet, ktorého začiatky siahajú do roku 1949, je jedným z najvýznamnejších amerických sláčikových kvartet a na Slovensku sa predstaví prvýkrát. Na svojom koncerte uvedie diela Sergeja Rachmaninova, Johannesa Brahmsa a na Slovensku prakticky neznámeho huslistu, skladateľa a dirigenta Efrema Zimbalista (c1889–1989). V Brahmsovom Sláčikovom sextete č. 1 B dur op. 18 sa k americkým hudobníkom pripoja Igor Karško a Jozef Lupták.


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606