magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Bábky premenia mesto na rozprávku
@ Kultúra -> Divadlo      Jun 05 2013 - 11:16 GMT

Po úspešnom nultom ročníku pripravili občianske združenie a Bábkové divadlo v Košiciach prvý ročník Dní bábkového divadla a hier pre rodiny – VIRVAR, ktorý sa v dňoch 6. – 9. júna uskutoční ako súčasť programu Košice – EHMK 2013. Na malých aj veľkých opäť čaká pestrá zmes predstavení, atrakcií, tvorivých hereckých a výtvarných dielní, dramatizovaného čítania a hier.

„Náš festival má ambíciu predstaviť bábkové divadlo v celom svojom rozsahu. Preto tu nebude chýbať ani predstavenie pre dospelých, či inscenácia s nadrozmernými bábkami,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu a zároveň umelecký šéf Bábkového divadla v Košiciach Ivan Sogel.

Popri obľúbených súboroch, ako je Divadlo PIKI alebo Divadlo Maškrta sa Košičania môžu tešiť na chýrne Divadlo DRAK z Hradca Králové, na exotické divadlá z Číny a Japonska a špičkové telesá z 8 krajín. Obyvatelia a návštevníci Košíc budú mať jedinečnú príležitosť vidieť exotickú show s obrovskými bábkami z mesta Wuhan v Číne alebo predstavenia študentov a budúcich absolventov Vysokej školy muzických umení Bratislava a Janáčkovej akadémie muzických umení v Brne. Atmosféru plnú tvorivého vírenia bude v sobotu a v nedeľu dotvárať Virvarový flašinet.

„O tom, že má podujatie medzinárodný charakter svedčí aj skutočnosť, že sa popri našom festivale uskutoční medzinárodná bábkarska konferencia v spolupráci s Vysokou školou muzických umení a medzinárodnou bábkarskou úniou UNIMA s účastníkmi doslova z celého sveta,“ dodáva riaditeľ divadla Pavol Hrehorčák.

Bábkari svoje umenie odprezentujú celkovo na piatich miestach v centre Košíc – v sále Bábkového divadla v Košiciach, v átriu na Ostrove kultúry, pri Dolnej bráne, pred Urbanovou vežou a v Divadle Thália. Okrem toho na deti budú čakať atrakcie a aktivity vo Virvarlande na Tajovského 4, ako aj výstava bábok pod názvom Nemý Virvar v priestoroch divadla, burza kníh, či skákací hrad na Hlavnej ulici a veselý sprievod mestom. Podrobný program je zverejnený na www.bdke.sk/virvar-2013. Vstup na všetky podujatia od rána do večera  pre všetky vekové kategórie od 3 do 99 rokov bude voľný.

Podujatie organizuje Občianske združenie pri Bábkovom divadle v Košiciach a Bábkové divadlo v Košiciach a koná sa pod záštitou predsedu KSK Zdenka Trebuľu a primátora mesta Košice Richarda Rašiho. Podujatie podporili Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, Ministerstvo kultúry SR, Košický samosprávny kraj, Mesto Košice, EU-Japan fest a Honorárny konzulát Maďarskej republiky. 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk