magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“
@ Kultúra -> Podujatia      Jun 19 2013 - 10:19 GMT

Dvadsaťštyrihodinová multižánrová umelecká performancia 22. júna 2013 aspoň na chvíľu a symbolicky vráti Košičanom do centra vodu a otvorí verejnú diskusiu o možnosti zlepšiť kvalitu verejného priestoru.

Vyťažená košická štvorprúdovka na Štefánikovej ulici v Košiciach sa v piatok 21. júna od 21:00 hodiny úplne uzavrie pre dopravu. Až do nedeľnej 16:00 hodiny sa na ňu „presťahujú“ nielen niektoré známe košické podniky z okolia Hlavnej ulice, ale vyrastú tam aj pódia, oddychová, športová a diskusná zóna, stánky so suvenírmi či umeleckými predmetmi.

V sobotu 22. júna od 16:00 celý priestor vrátane vodnej plochy, ktorá siaha od hotelu Yasmin po reštauráciu Rococo, ožije prostredníctvom vizuálnych, svetelných a zvukových inštalácií, divadelných a tanečných predstavení, hudobných vystúpení a rôznych umeleckých intervencií slovenských i zahraničných umelcov. Most, spájajúci Štefánikovú ulicu s Mestským parkom sa premení na Karlov most a ponúkne, podobne ako v Prahe, príležitosť ukázať svoje umenie pouličným umelcom, hudobníkom, spevákom, výtvarníkom, karikaturistom i šperkárom.

„Aspoň na jeden deň ponúkneme obyvateľom mesta paralelnú, alternatívnu pešiu zónu v meste ako verejný priestor, ktorý je znovudefinovaný súčasným umením a ktorý nám priblíži, ako by to mohlo v našom meste vyzerať, ak sme vrátili vodu do mesta,“ uviedla Zuzana Pacáková, kurátorka pre vizuálne umenie n. o. Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013 a jedna z dramaturgov projektu Návrat vody do mesta. Ako spresnila, na projekte participuje približne stovka zainteresovaných umelcov, športovcov, aktivistov, ale aj odborníkov z rôznych oblastí, prevádzkovateľov známych košických podnikov i dobrovoľníkov.

Ešte pred oficiálnym otvorením, už od 10:00 hodiny v sobotu, bude pre návštevníkov vyčistenej a znovu napustenej vodnej plochy Mlynského náhonu pred hotelom Yasmin možnosť vyskúšať si vodné športy. Neskôr sa budú môcť v tejto tzv. dennej zóne aj občerstviť, pretože tam pribudnú kaviarničky, možnosť odpočinúť si na zelenej pláži či zatancovať pri hudbe. Oficiálne spustenie projektu je naplánované na 16:00 hodinu pri plávajúcich záhradách Ilony Németh, aj za účasti umelkyne. Vedľa si bude možné pozrieť výstavu študentských prác Fakulty umení TU KE v rámci projektu Futu Reuse.

„Betónová zóna“ na cestnej komunikácii, pod ktorou potrubím preteká rameno Hornádu, popoludní ožije inštaláciami vizuálneho umenia. Svoj vzťah k vode predstavia predovšetkým domáci lokálni umelci Tibor Nagy Grosso, Jana Nováková, Martin Jankura, Peter Koban, Boris Vaitovič, ¼uboš Pahuli, Kubo Pišek, Nina Sošková, Peter Kalmus, Jaro Račko, Vlado Eliáš, OZ Východné pobrežie, Mário Kastelovič a Peter Hostak. Popoludní sa na pódiu pred Kunstahalle predstaví dvomi koncertmi súčasnej vážnej hudby súbor Quasars Ensemble a vystúpi aj alternatívna košická kapela Žena S Blchou, ktorá hrá zmes bigbítu, džezu a psychedélie. Medzitým bude cesta patriť pouličnej performancii a akrobatickému znovuoživeniu legendy o utopenej mlynárovej dcére. Do náhonu sa okrem iných presťahuje aj knižnica redakcie Zajtrajších novín, ktorá obnoví svoj projekt výmeny starších kníh a deti sa tam budú môcť zabávať v kreatívnych dielňach. Hviezdou večera bude legenda elektronickej hudby The ORB z Veľkej Británie.

„Je dôležité, aby ľudia s nami vydržali až do noci, pretože večerný program začíname až s príchodom tmy, teda po 22:00 hodine a budeme v ňom pokračovať až do druhej hodiny rannej. Práve vtedy ponúkneme v ´betónovej´ zóne mnoho zaujímavého, napríklad plávajúce kàdle rýb, svetelnú vodnú hladinu, mapping o histórii Mlynského náhonu i jeho rozsvietenie svetelnou inštaláciou. Upozorniť chcem najmä na ¼udskú vlnu o 22:55, ktorou všetci spoločne ´pohneme´ prostredníctvom stiahnutého modrého pozadia v mobiloch,“ pripomenula Z. Pacáková.

Súčasťou projektu je aj príležitosť, aby sa prostredníctvom anketových lístkov každý návštevník vyjadril k možnosti vrátiť vodu do centra Košíc. Organizátori anketu so štyrmi otázkami vyhodnotia a názory verejnosti z nej vyplývajúce postúpia nielen vedeniu mesta a poslancom mestského a krajského parlamentu, ale aj košickým poslancom v Národnej rade SR. Už počas minulotýždňového festivalu POKE sa približne stovka ľudí vyjadrila a výrazná väčšina z opýtaných návrat vody do mesta podporila. Občania si budú môcť vypočuť aj názory odborníkov na túto i ďalšie témy súvisiace s vodou. Ponúkne ich prednáškový blok , ktorý začína o 16:00 hodine pri Jakabovom paláci a vyvrcholí od 19,30 do 20,30 spoločnou diskusiou pri „okrúhlom stole“. Kto vydrží do rána, môže sa tešiť aj na veľkú techno párty, ktorú zahrajú francúzska DJ-ka EL_ZA a košický DJ Stroon.

Na projekt Návrat vody do mesta počas leta nadviažu aj sprievodné aktivity. Od 15. do 26. júla budú Košice hosťovať Svetové fórum mladých architektov. Je to už XI. ročník tohto medzinárodného podujatia, ktoré sa koná s podporou viacerých organizácií medzinárodného významu (FMJA - La Fédération Mondiale des Jeunes Architectes/Medzinárodnej federácie mladých architektov, CIAF - Conseil pour l’International des Architectes Français/Medzinárodnej rady francúzskych architektov a UIA - Union internationale des Architectes/Medzinárodnej únie architektov). Do Košíc zavíta 25 mladých aktívne pôsobiacich architektov, vybraných spomedzi uchádzačov z celého sveta. Pod vedením 15 skúsených architektov - animátorov sa budú zaoberať témou "Prinavrátiť rieku mestu - Mestské premeny". Výstupom bude súbor riešení na urbanistickej a architektonickej úrovni, ktoré majú za cieľ posilniť vzájomnú symbiózu mesta a rieky.

Ïalším sprievodným podujatím budú 3. a 4. augusta Potulky s Milanom Kolcunom a ďalšími sprievodcami, na tému Voda v Košiciach. Na vodu v meste sa pozrú z viacerých uhlov a okrem iného pripomenú aj historické premeny Mlynského náhonu. „Ako sprievodca mestom Košice musím povedať, že naša Hlavná ulica je super, ale ak by sme tu mali aj vodu a pri nej relaxačnú zónu, tak to by už bola iná dimenzia relaxu v meste,“ zasníval sa známy popularizátor košickej histórie M. Kolcun.

Presný program, orientačná mapka a ďalšie informácie sú dostupné na webovej stránke www.navratvodydomesta.sk a tiež na Facebooku/Navrat vody do mesta.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk