magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ŠFK SA SO SEZÓNOU ROZLÚČI VE¼KOLEPO
@ Kultúra -> Koncerty      Jun 27 2013 - 09:31 GMT

Orchester Štátnej filharmónie Košice sa so svojou 44. koncertnou sezónou rozlúči dnes /27. 06./ veľkolepo. Na koncerte zaznejú  Mozartova Symfónia č. 39 Es dur a skvost talianskeho operného verizmu, Giordanova Fedora. Diriguje šéfdirigent ŠfK Zdeněk Müller, hosťami večera budú speváci Nana Miriani a Gianluca Zampieri. Mozartova Symfónia č. 39 Es dur je jednou z najhranejších a najslávnejších symfónií. Mozartov symfonizmus tu doslova žiari. Okrem nádhernej pomalej časti uchváti aj brilantné finále.

Počas večera si na svoje prídu aj milovníci opier. Giordanova Fedora mala premiéru v roku 1898. V postave Lorisa Ipanova sa vtedy predstavil legendárny tenorista Enrico Caruso. Hoci v prvej polovici 20. storočia bola s úspechom pravidelne uvádzaná v mnohých operných domoch, neskôr sa presadzovala čoraz ťažšie. Zmena nastala začiatkom 90. rokov, kedy zažila skutočné „znovuzrodenie“ po celom svete vďaka skvelým interpretom. V role Fedory zažiarili napr. Mirella Freni, Renata Scotto či Agnes Baltsa, v úlohách Lorisa okúzlili Plácido Domingo, José Carreras či José Cura.

Partitúra Fedory je písaná s ľahkosťou a skúsenosťami operného skladateľa. Je pomerne pestrá – povedal by som, že sa v nej dá nájsť väčšina vyjadrovacích prostriedkov, ktoré mali skladatelia v tom čase k dispozícii,“ vraví šéfdirigent ŠfK Zdeněk Müller, ktorý operu hudobne naštudoval v ostravskom Národnom divadle moravskoslezskom.  V Košiciach zaznejú koncom júna vybrané časti z tohoto diela. Predstavia sa sopranistka Nana Miriani a tenor Gianluca Zampieri.

dirigent: Zbyněk Müller

spev: Nana MIRIANI & Gianluca ZAMPIERI

W. A. Mozart: Symfónia č. 39 Es dur, K 543

U. Giordano: Fedora – koncertné prevedenie opery

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk