magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

. Potulky mestom /6.- 7. júl / ŽIDOVSKÉ KOŠICE
@ Kultúra -> Podujatia      Jul 01 2013 - 09:11 GMT

V sobotu NOVÁ TRASA (3 bývalé synagógy, VSTUP do jednej z nich, VSTUP do bývalej židovskej školy, reštaurácia, pravdepodobná žid. modlitebňa, lóža B nai Brit, "židovská ulica"...). V nedeľu opakujeme KLASICKÚ TRASU (vstup do synagóg, mikve, osobnosti atď.). Ak ste už na Židovskej potulke boli, príďte v sobotu na NOVŠIU (východnú) trasu. Ak ste ešte na Židovskej potulke neboli, príďte na obe trasy (v sobotu i v nedeľu). Na každú trasu treba 1 lístok. Židovské potulky sú zároveň jedným z podujatí  Festivalu židovskej kultúry - Mazaltov.V rámci tohto festivalu budú o týždeň prehliadky Židovský Prešov a o 2 týždne Židovský Bardejov. 

PREMIÉROVÁ  TRASA z minulého roku V SOBOTU!

V Košiciach máme (skoro) všetko. Aj pamiatky i živých predstaviteľov jednej z najstarších kultúr na svete. Odkedy Rimania v r. 135 Židov rozohnali, nažívajú si rozptýlení po svete a tento ich vynútený lifestyle sa volá diaspóra. Napriek roztrúsenosti ani po 2 tisícročiach neprišli o svoje tradície a kolorit. Ako národ neasimilovali a ako náboženstvo (judaizmus) nekonvertovali. Prežili jedno z najväčších vyhladzovaní rás – holokaust. Kvôli tomu i kvôli ich humoru, hudbe a šikovnosti ich môžeme obdivovať aj v Košiciach.

Kedysi bol každý 5. Košičan - Žid. Po rímskych katolíkoch boli 2. najpočetnejšie náboženské vyznanie v meste. Preto tu mali až 5 synagóg , bolo ich tu niekoľko prúdov: neológovia, ortodoxní, chasidi a status quo. Medzi Krmanovou a Zvonárskou aj v súčasnosti vyzerá najžidovskejšie v meste. Je tam najstaršia zachovaná synagóga, hneď vedľa aj modlitebňa, ktorá sa využíva i teraz, pravdepodobne najstarší židovský rituálny kúpeľ (mikve) na Slovensku, kóšer reštaurácia, byt rabína...

Košickí Židia mali šťastie, že mesto počas vojny pripadlo Maďarsku, ktoré na rozdiel od Slovenska riešilo židovskú otázku neskôr, a tak im osud pridal ešte rok života. Aj tak na jar 1944 odišlo z košickej železničnej stanice 5 transportov a 137 ďalších tadiaľ prešlo. V jednom z nich bol aj Elie Wiesel – budúci svetoznámy spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny. Späť do Košíc sa z koncentrákov vrátilo len asi 500 židov.

Málokedy sa dá dostať do synagógy či do mikve. Potulky mestom Košice Vám však odhaľujú aj tajomstvá ukryté múrmi. Keďže sa tentokrát vyberieme do židovských pamiatok. Miesto stretnutia sa nemení, ako vždy sa zrazíme pred Štátnou vedeckou knižnicou (Hlavná 10). Kto si kúpi lístky vopred v Informačnom centre MiC v OD Dargov alebo OC Carrefour, bude ich mať za 1,75 €, kto až na mieste alebo v deň konania, za 2,99 €, poslušné detičky v sprievode rodinných príslušníkov zaplatia len 0 €.

 

Prehliadky s Milanom Kolcunom sa začínajú o 9:00, 10:30, 12:00, 14:00, 15:30 a o 17:00.
(17:00 slovensko-anglický turnus).

So Zoltánom Balassom o 11:00 po slovensky a 16:00 po maďarsky.

S Betkou Czimovou o 13:00, 14:30 po slovensky a 16:00 po maďarsky.

Tieto časy platia rovnako v sobotu i v nedeľu.

 

POZOR! Táto potulka aj v sobotu aj  v nedeľu !

Ak máte radšej menšie turnusy, odporúčame 9:00 (Kolcun), 11:00 (Balassa), 12:00 (Kolcun) a 14:30 (Czimová). Naopak, napreplnenejší býva turnus o 10:30. Ak ste už na tejto téme boli, skúste si vybrať iného sprievodcu než minule a uvidíte, že to bude znova zaujímavé, ale tentokrát inak
Koniec sobotňajšej potulky v synagóge na Puškinovej ulici. Dåžka potulky: 70 minút. 
Koniec nedelňajšej potulky na Mäsiarskej ulici. Dåžka potulky: 70 minút.

Upozornenie: pri vstupe do synagógy by ste mali mať pokrytú hlavu. Ak nebudete mať čiapku, radi Vám poskytneme kipu - židovskú pokrývku hlavy.

Benefit: Lístok z potulky si uschovajte. V deň potulky i kedykoľvek máte po predložení lístka 10 % zľavu z účtu na izraelské jedlá v izraelskej kaviarni BUREKAS na Vrátnej ulici.
Zľava platí aj v Rímskych kúpeľoch hotela Bristol na Orlej ulici.
Zľavu máte aj v Indivňckej reštaurácii PASSAGE TO INDIA na Kováčskej ulice.
Na jeden lístok môžete využiť všetky zľavy. Lístok je prenosný. Ak zľavy nevyužijete, darujte ho niekomu.
15  % zľavu v reštaurácii 12 apoštolov na všetko, okrem  denného menu.
15 percent zľava v cukrárni na Hlavnej 19 na všetko, okrem zmrzliny.

 

 Ïalšie fotky z predposledných židovských potuliek:
 

http://picasaweb.google.sk/rokype/IdovskKoIce#

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk