magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Druhý ročník Festivalu židovskej kultúry MAZAL TOV
@ Kultúra -> Podujatia      Jul 16 2013 - 14:20 GMT

Druhý ročník Festivalu židovskej kultúry MAZAL TOV! otvorí už vo štvrtok 18. júla svoje brány širokej verejnosti. Na päť dní prinesie do metropoly východného Slovenska žánrovo pestrý program, v ktorom bude prevládať hudba. Podieľať sa na ňom budú umelci z Izraela, Maďarska, Rakúska  a Slovenska. Festival je venovaný oslave židovskej kultúry – nie ako symbolu „strateného sveta“, ale ako žijúcej tradícii, ktorá je významnou súčasťou multikultúrneho mesta Košice.

Na úvod festivalu sa na pódiu Domu umenia predstavia hneď dva orchestre. Najskôr hosťujúci Komorný orchester Mendelssohn z Maďarska, po ňom domáci súbor Musica Cassovia pod taktovkou známeho skladateľa a hudobníka Petra Breinera. „Keď sme sa dozvedeli, že sa Peter Breiner v lete chystá na Slovensko, neváhali sme a pozvali ho do Košíc. Spoločne sme pripravili program zložený najmä zo svetových premiér diel, ktoré sám skomponoval alebo zaranžoval a prizvali sme aj troch vynikajúcich sólistov Jozefa Luptáka, Stana Palúcha a Borisa Lenka,“ uviedla umelecká riaditeľka festivalu Jana Šargová.

V piatok 19. júla zaznie v Evanjelickom kostole na Mlynskej ulici world music v podaní maďarskej kapely Tzomet. Jej hudba spája blízkovýchodnú, sefardskú a európsku hudbu s moderným groove a jazzovými prvakmi. V sobotu 20. júla v Historickej radnici v rámci programu Klezmer Night zahrá najskôr domáci Kaschauer Klezmer Band a následne maďarský Budapest Klezmer Band. Tradičnejší koncert – recitál liturgických, jidiš a izraelských piesní ponúkne hlavný viedenský kantor Shmuel Barzilai v synagóge na Puškinovej ulici v nedeľu 21. júla.

Hlavná hviezda festivalu – svetoznámy jazzový kontrabasista Avishai Cohen sa predstaví na záverečnom koncerte v pondelok 22. júla. Do Košíc pricestuje so svojím novým kvartetom v rámci aktuálneho európskeho turné. Doprevádzať ho budú výrazné mladé talenty – na klavíri Nitai Hershkovits, na bicích Ofri Nehemya. V kvartete sa vedľa Avishaia objaví aj ďalšie veľké meno – Eli Degibri, saxofonista, skladateľ a band líder, ktorý rovnako patrí k známym osobnostiam svetovej jazzovej scény.

Občianske združenie MoreMusic, organizátor festivalu, plánuje ďalšie aktivity aj mimo letného termínu. V priebehu roka chce pod hlavičkou MAZAL TOV! ponúkať koncerty a vzdelávacie podujatia. „Záujem verejnosti nás utvrdzuje v presvedčení, že má význam predstavovať židovskú kultúru systematickejšie a nie iba raz ročne na festivale. Kľúčová je pre nás spolupráca s odborníkmi a židovskými komunitami na Slovenku i v zahraničí. Radi by sme prehåbili aj vzťah s partnerským Festivalom židovskej kultúry v Krakove, ktorý je najvýznamnejším podujatím tohto druhu na svete a ktorého 23. ročník sa skončil iba pred pár dňami. Chceme nadviazať spoluprácu aj s organizáciami, ktoré majú so vzdelávaním, a to špeciálne v oblasti židovskej kultúry, dlhoročné skúsenosti,“ konštatovala J. Šargová.

PROGRAM

 

Štvrtok/18. 7.

17:00 Židia v Marseille a v Provensálsku

Prednáša Renée Dray-Bensoussan /FR 

Renée Dray-Bensoussan vyštudovala historické a politické  vedy v Aix-en-Provence. Je docentkou histórie a členkou Republikovej rady vysokoškolských učiteľov histórie                 a geografie. Prednáša na univerzitách v Marseille a v Lyone.

spolupráci s Lóžou B’nai B’rith Concordia Košice  

Dom umenia, Moyzesova 66 | vstup voľný

 

18:30 Komorný orchester Mendelssohn /HU 

Klasické hudobné diela, muzikálové a klezmerové melódie zaznejú v podaní vynikajúceho Komorného orchestra Mendelssohn. Teleso funguje od roku 1983 pod vedením Pétra Kovátsa. Získalo úspechy a ocenenia nielen v Maďarsku, ale aj v Európe a Amerike, spolupracuje s prominentnými dirigentmi.  

Program: Leó Weiner, Antal Csermák, Ferenc Jávori,

Mike Curtis, Jerry Bock, Ferenc Liszt/Péter Wolf

S podporou Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach, v spolupráci s MAZSIKE

Dom umenia, Moyzesova 66 | vstup voľný 

 

20:00 Breiner – Lenko – Lupták – Palúch    

s orchestrom Musica Cassovia 

Petra Breinera netreba slovenskému publiku predstavovať. Na festivalovom koncerte uvedie koncert s orchestrom Musica Cassovia a vynikajúcimi sólistami – Jozefom Luptákom, Stanom Palúchom a Borisom Lenkom. V programe, ktorý ponúkne diela klasické, klezmerové aj jazzové, bude Peter Breiner v úlohe dirigenta, skladateľa aj aranžéra.

Program: Ernest Bloch, Peter Breiner, Ora Bat Chaim, George Gershwin

Dom umenia, Moyzesova 66 | vstupné:  12,-/9,-/6,- €

 

Piatok/19. 7.

19:00 Tzomet /HU         

Hudba skupiny Tzomet spája prvky hudobného dedičstva „sefardim“  (španielskych židov) a „mizrachim“ (židov Blízkeho, Stredného východu a Severnej Afriky) s hudobnými vplyvmi južnej Európy, moderným groove a jazzovými prvakmi. Pre košický koncert pripravili východné melódie okorenené východoeurópskou tradičnou hudbou.

S podporou Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach, v spolupráci s MAZSIKE

Evanjelický  kostol, Mlynská 23 | vstup voľný

 

 

Sobota/20. 7. 

19:30  Klezmer Night      

Kaschauer Klezmer Band /SK    

Budapest Klezmer Band /HU  

Na festivale židovskej kultúry nemôže chýbať klezmer! Kaschauer Klezmer Band, ktorý sa vo svojich začiatkoch inšpiroval práve hudbou Budapest Klezmer Band, nás zahreje pred hlavným hudobným hosťom večera. Budapest Klezmer Band pretvára tradičnú židovskú  hudbu stredovýchodnej Európy na výnimočný umelecký zážitok.

S podporou Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach, v spolupráci s MAZSIKE

Historická  radnica, Hlavná 59 | vstup voľný 

 

Nedeľa/21. 7.

15:00 Tvorivá dielňa s Janou Bučkovou /SK 

Poznáte príbehy, ktoré mapujú židovskú históriu? Na tomto workshope si ich niekoľko rozpovieme a náš príbeh zvečníme. Budeme pracovať s technikou potlače, ktorú budeme aplikovať na látku, a tú neskôr môžete doma použiť ako dekoračnú tkaninu. Budú to také príbehy v odtlačkoch.  

Čajovňa AMANA, Alžbetina 55 | vstup voľný

 

19:00 Kantor Shmuel Barzilai /AT     

Hlavný kantor Židovskej náboženskej obce vo Viedni Shmuel Barzilai uvedie koncert liturgických, jidiš a izraelských piesní.

Koncert podporilo Rakúske kultúrne fórum

Synagóga na Puškinovej ulici | vstupné: 5,- /3,- €

 

 

Pondelok/22. 7.

19:00 Avishai Cohen Quartet /IL 

Fenomenálny izraelský kontrabasista, spevák a skladateľ  Avishai Cohen rozhodne patrí medzi najväčšie súčasné  jazzové hviezdy. Na festivale „Mazal tov!“ sa predstaví  so svojím novým projektom Avishai Cohen Quartet.

Avishai Cohen – kontrabas/basgitara & vokály, Nitai Hershkovits – klavír

             Ofri Nehemya – bicie, Eli Degibri – saxofón   

Dom umenia, Moyzesova 66 | vstupné: 15,-/12,-/8,- €

 

Sprievodné podujatia

 

Yuri Dojc: Last Folio

11. 6. – 28. 8.

výstava fotografií Yuriho Dojca

organizátori: Košice – EHMK 2013, ŽNO Košice, Portobello Media/ Studio Yuri Dojc

Synagóga na Zvonárskej ulici | vstup voľný 

 

Potulky

6. – 7. 7.  Židovské Košice     

13. – 14. 7. Židia v dejinách Prešova     

21. 7. Židia III. – Bikur Cholim (Bardejov)   

Partnermi Potuliek sú MiC Košice, Mesto Prešov, Náš Bardejov o.z.

 

Synagógy v strednej Európe 1782-1994

10. - 25. 7.

Výstava fotografií Rudolfa Kleina /HU

Organizátori: MAZSIKE, MÉSZ

Galéria Bašta, Hrnčiarska 7

 

Kníhkupectvo ARTFORUM na festivale

Na festivalových koncertoch 18., 20. a 22. júla

bude možné kúpiť knihy so židovskou tematikou z ponuky kníhkupectva Artforum.

 


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk