magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Misia poslancov EP v Košiciach
@ Aktuálne -> Politika      Jul 18 2013 - 14:12 GMT

Ako sa Košice zhostili úlohy Európskeho hlavného mesta kultúry - to prišli priamo na miesto preskúmať poslanci Európskeho parlamentu z Výboru pre kultúru a vzdelávanie v dňoch 15.-17.júla. Počas trojdňovej cesty sa delegácia v zložení Piotr Borys, Petra Kammerevert spolu so slovenskými europoslankyňami Monikou Smolkovou a Katarínou Neveďalovou stretli s primátorom mesta Richardom Rašim, predsedom Košického samosprávneho kraja Zdenkom Trebuľom, poslancami NR SR navštívili projekty EHMK - Kasárne/Kulturpark, SPOTs  a v novo otvorenej Kunstahalle sa stretli so zástupcami umeleckej obce.

Podľa viceprimátora mesta Košice Jána Jakubova sa europoslanci mohli presvedčiť, že Košice si titul EHMK zaslúžia právom. „Podobné zasadnutie výboru nás čaká v septembri vo francúzskom meste Marseille, ktoré nebude mať ľahkú úlohu, pretože Košice nastavili latku naozaj vysoko,“ vyhlásila slovenská europoslankyňa Katarína Neveďalová. „Na Košice sa už Európania nebudú pozerať len ako na priesečník východu a západu, ale odteraz budú pre nás všetkých kultúrnym srdcom Európy,“ dodala Neveďalová.

Poľský europoslanec Piotr Borys zase načrtol paralely, ktoré  vidí medzi Košicami a poľským mestom Wroclaw. To sa stane Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2016.

Poslankyňa EP Monika Smolková upozornila, že propagácia Košíc na pôde EP prebieha už dlhšie. 

V rámci Európskeho parlamentu je Výbor zodpovedný za vzdelávanie, kultúru, mládež, šport a kultúrne a vzdelávacie aspekty mediálnej politiky EÚ. Zohráva rovnakú úlohu ako vlády členských štátov pri prijímaní nových zákonov a pri dohľade nad programami EÚ v týchto oblastiach.

 

Patrí medzi ne program celoživotného vzdelávania, ktorý  financuje študentský výmenný program Erasmus; program Kultúra 2007, ktorý podporuje Európske hlavné mestá  kultúry; a program Media 2007, ktorý pomohol financovať  výrobu niekoľkých úspešných európskych filmov, ako je Milionár z chatrče. Výbor taktiež pravidelne organizuje verejné vypočutia zamerané na zhromažďovanie dôkazov od odborníkov o aspektoch svojej práce. 

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk