magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Hale umenia výstava - Budova[ť] pre umenie
@ Kultúra -> Výstavy      Jul 25 2013 - 09:01 GMT

Výstava „Budova[ť] pre umenie“, ktorá vznikla v rámci rovnomennej publikácie a po prezentáciách mimo územia Rakúska v Bratislave a Paríži, teraz zavítala do Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Zachytáva tieto dolnorakúske kultúrne stavby na fotografických portrétoch: koncertné sály, javiská, múzeá, výstavné haly, ale aj multifunkčné sály a kultúrne dielne. Slovensko a Dolné Rakúsko, tesne spojené Dunajom, ovplyvňovala od roku 1918 spoločná história a po páde “železnej opony” opäť tvoria kompaktnú zónu.

Renomovaný fotograf architektúry Bruno Klomfar sa počas jedného roka venoval fotografovaniu viac ako šesťdesiatich kultúrnych stavieb, ktoré vznikli za posledné dve desaťročia v Dolnom Rakúsku. Jeho zámerom bolo predovšetkým zachytiť funkčnosť a každodenné mnohostranné využívanie vybraných objektov a zároveň ukázať, že stavby nie sú iba prázdnymi estetickými schránkami, ale výnimočnými objektmi, ktoré silne pôsobia na svojich užívateľov..

Klomfarove fotografie sa vyznačujú pôsobivou estetikou. Nájdeme v nich expresívnu svetelnú atmosféru aj abstraktné priestorové štruktúry. Podčiarkujú špecifické miestne danosti, ale obstoja aj v nadregionálnom porovnaní. Expozícia nechce len sprostredkovávať vizuálnu krásu architektonickej fotografie, ale aj reprezentovať túto najväčšiu rakúsku spolkovú krajinu v celej rozmanitosti jej kultúrnej ponuky. Výstava predstaví Dolné Rakúsko ako kultúrne rôznorodý región a sprostredkuje obraz tejto spolkovej krajiny, ktorý výrazne ovplyvnili kultúrne stavby, aj za hranicami. Prehliadka je dôkazom toho, že pri budovaní kultúrnej infraštruktúry zohrávala architektúra vždy rozhodujúcu úlohu.

Pod názvom „Budova[ť] pre umenie“ bude výstava predstavená v renovovanej Hale umenia Košice, ktorá samotná je zaujímavým príkladom premeny stavebného objektu na kultúrnu stavbu. Revitalizácie existujúcich stavieb predstavujú dôležitý aspekt výstavy, ktorá zároveň ukazuje, aké požiadavky musia kultúrne stavby spåňať a ktorí známi architekti v Dolnom Rakúsku „priložili ruku k dielu“.

Výstava sa uskutočňuje v spolupráci s Európskym hlavným mestom kultúry Košice 2013 a Rakúskym kultúrnym fórom v Bratislave. Spájajúci element „modrá – žltá“: tieto farby nezdobia iba vlajku Európskej únie a reprezentujú farby spolkovej krajiny Dolné Rakúsko, ale táto kombinácia predstavuje aj oficiálne farby mesta Košice.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk