magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Udalosti v osadách na východe Slovenska
@ Aktuálne -> Rôzne      Aug 06 2013 - 05:09 GMT

V osade v Krompachoch v okrese Spišská Nová Ves bolo rušno, polícia musela viackrát zasahovať. V sobotu došlo k incidentu aj v trebišovskej osade, no polícia tam zasahovať nemusela.  Dňa 4.8. od 10.15 hod. vykonala polícia policajnú akciu v osade na Hornádskej ulici v Krompachoch z dôvodu predvedenia obvinených a podozrivých osôb v súvislosti s hromadnými bitkami a nepokojmi medzi miestnymi obyvateľmi predošlých dní. Hromadnej bitke predchádzal incident zo štvrtka (1.8.), kedy došlo medzi 17-tou a 18-tou hodinou k nepokojom v osade, pričom sa asi 40 osadníkov začalo hádať, vzájomne sa vyhrážať a vyzbrojení mačetami, drevenými kolíkmi, nožmi, vidlami a kameňmi v rukách aj navzájom fyzicky napádať. Polícia už vo štvrtok (1. 8. 2013) vo večerných hodinách zakročovala a po výzvach, aby sa obyvatelia rozišli, sa situácia upokojila.

V danom čase boli políciou zisťované a preverované informácie, že konaním týchto obyvateľov mohlo dôjsť k páchaniu trestnej činnosti, pretože boli zistené porozbíjané okná na prízemí bytovky a čiastočne aj zariadenie bytu. Taktiež bolo zistené jedno zranenie staršieho muža, ktoré nesúviselo s rozbitím okien. Činnosť polície dňa 1.8.2013 smerovala k nastoleniu verejného poriadku, zabezpečeniu svedkov a zadokumentovaniu jednotlivých konaní. Polícia situáciu monitorovala až do ranných hodín. Na mieste vypomáhali hliadky pohotovostnej motorizovanej jednotky Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach.

V tejto súvislosti v ranných hodinách nasledujúceho dňa v piatok (2. 8. 2013) polícia začala trestné stíhanie na neznámeho páchateľa pre ublíženie na zdraví 61-ročnému mužovi a taktiež z trestného činu nebezpečného vyhrážania boli obvinené tri osoby (34,24, a 22-ročný obyvatelia danej štvrte). Počas piatka (2.8.2013) v lokalite dochádzalo k sporadickým výtržnostiam, ktoré sa polícii podarilo eliminovať.

V sobotu (3.8.2013) znovu vo večerných hodinách vypukli nepokoje, ktoré súviseli s predchádzajúcim konaním obyvateľov danej lokality, pričom dochádzalo k pokračovaniu páchania trestnej činnosti ďalšími osobami, aj predchádzajúci obvinenými. Na Hornádskej ulici sa vo večerných hodinách zdržiavalo asi 40 ľudí, ktorí sa navzájom napádali, vzájomne sa vyhrážali a narušovali verejný poriadok. Na Obvodné oddelenie PZ v Krompachoch boli predvedené tri osoby k podaniu vysvetlenia, ďalšie tri osoby policajti zaistili a dvaja poškodení podali trestné oznámenie k novým udalostiam. Na základe týchto skutočností bolo rozhodnuté vykonať policajnú akciu k predvedeniu a zadržaniu všetkých osôb, ktoré vyvolávali nepokoje. Pre pokročilosť času, ako aj bezpečnosť nezainteresovaných osôb bola policajná akcia vykonaná včera (4. 8. 2013) dopoludnia. V rámci akcie policajti PMJ KR PZ Košice predviedli na policajné oddelenie 7 osôb a to predchádzajúcich troch obvinených, ďalšie tri podozrivé osoby k novým trestným činom a jedna osoba z dôvodu neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa. Všetkým trom obvineným zo dňa 2. 8. 2013 pribudli ďalšie dve obvinenia v súvislosti s porušovaním domovej slobody a ďalším nebezpečným vyhrážaním, 24- ročnému obvinenému mužovi pribudlo obvinenie zo zločinu lúpeže voči 61-ročnému poškodenému mužovi. Zároveň ich vyšetrovateľ umiestnil do cely policajného zaistenia. Tri ďalšie predvedené ako podozrivé osoby boli: 42-ročný muž, ktorému bolo vznesené obvinenie z trestných činov porušovania domovej slobody a v dvoch prípadoch z trestného činu nebezpečného vyhrážania,  23-ročnému mužovi boli vznesené obvinenia pre trestný čin nebezpečného vyhrážania a za zločin lúpeže na poškodenom 61 ročnom mužovi, taktiež  17-ročnému mužovi boli vznesené obvinenia pre trestné činy porušovaní domovej slobody a nebezpečné vyhrážanie. Aj ďalší traja obvinení boli následne umiestnení do cely policajného zaistenia.

Poverený policajt Obvodného oddelenia PZ Krompachy taktiež obvinil 37-ročného, 17-ročného a takmer 17-ročného mladíka z prečinu nebezpečného vyhrážania. Poslední traja obvinení sú stíhaní na slobode. Celkovo polícia zistila 6 trestných činov a obvinila 9 osôb, z ktorých sú dvaja mladiství. Na 6-tich obvinených vyšetrovateľ PZ v Spišskej Novej Vsi spracuje podnet na ich väzobné stíhanie. Je pravdepodobné, že trestné stíhanie sa ďalším dokumentovaním ešte rozšíri o ďalšie skutky. V jednom prípade je z prečinu nebezpečného vyhrážania stíhaných až 9 osôb.

Pri policajnom zásahu nedošlo k zraneniu predvádzaných osôb, ani k zraneniu policajtov, či poškodeniu majetku.

 

Prípad v miestnej osade v Trebišove

V sobotu (3.8.) okolo 17,00 hod.  došlo za rodinným domov v miestnej osade v Trebišove k slovnej potýčke medzi dvoma mužmi, pri ktorej mladý muž zaútočil na 23-ročného Trebišovčana. Na muža zaútočil nožom a zasiahol ho do oblasti hrudníka. Následne z miesta ušiel. Poškodenému mužovi podľa predbežnej lekárskej správy spôsobil zranenia s dobou liečenia do 21 dní.    Polícia po podozrivom mužovi ihneď vyhlásila pátranie a podozrivého 21-ročného Roberta z okresu Michalovce v krátkom čase ešte v ten večer zadržala a umiestnila do cely policajného zaistenia.  Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ v Trebišove už 21-ročného Roberta obvinil zo zločinu ublíženia na zdraví spáchaného v štádiu pokusu, za ktorý  mu v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. Vyšetrovateľ zároveň spracoval podnet na vzatie obvineného muža do väzby. Polícia v súvislosti s týmto incidentom nezaznamenala narušenie verejného poriadku, situácia v osade bola pokojná.

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606